Tab Article
Męzczyzna wynajmuje mieszkanie, rozstawia sprzęt i zaczyna przez okno podgladać i fotografować mieszkańców sasiedniego bloku. Nie wychodzi, zakupy robi przez internet, nie kontaktuje się z nikim. Kiedyś mieszkał naprzeciwko, a teraz aparatem poluje na zonę, która porzucił kilka lat wcześniej. Jak się poznali? Dlaczego rozstali? Kim jest męzczyzna? Czy zjawia się dlatego, ze chce wrócić? A moze chce jej i sobie coś udowodnić?
Wyraźnie widać w nim ślady choroby psychicznej, potrzebę odizolowania się, a jednocześnie konieczność dominacji. Pragnie być zbrodniarzem doskonałym, choć nie popełnia zadnej zbrodni. Wszystko ma przemyślane i zorganizowane. Ale czy panuje nad rzeczywistościa?
To ksiazka o obsesji, o wielopłaszczyznowości ludzkiego myślenia. O fascynujacym problemie linearnej koncepcji czasu. O pamięci funkcjonujacej w osobowości zaburzonej.
I wreszcie bohater najwazniejszy – fotografia. Amatorskie próby utrwalenia świata, by nad nim zapanować. Wiele miejsca w tej powieści poświęcono róznorodnym, starym i najnowszym, technikom fotograficznym, a autorka starała się wejść w osobowość autora zdjęć, jednocześnie zaburzona i genialna.
Pierwsza od czerech lat powieść Zośki Papuzanki, uznanej za jedna z ciekawszych polskich pisarek.
Zośka Papuzanka – mieszka i pisze w Krakowie. Zadebiutowała w roku 2012 powieścia Szopka, która przyniosła jej duze uznanie oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów „Polityki”. W roku 2016 ukazała się jej druga powieść, „On”, nominowana do Paszportów „Polityki” i do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz wyrózniona tytułem Krakowskiej Ksiazki Miesiaca. W 2017 roku opublikowała zbiór opowiadań Świat dla ciebie zrobiłem.
Uczestniczyła w wielu festiwalach literackich: w Festiwalu Debiutów w Kilonii, Festiwalu Conrada, Miesiacu Spotkań Autorskich w kilku europejskich miastach. W 2019 roku była stypendystka Instytutu Genshagen. Otrzymała tez stypendium twórcze miasta Krakowa. Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Radarze”, „Piśmie”, „New Eastern Europe”, „Czasie Literatury”. Współpracowała z Teatrem Parawan i Teatrem Figur Kraków. W Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie obroniła pracę doktorska, dotyczaca recepcji sztuk teatralnych Federica Garcii Lorki na scenach polskich. Uczy języka polskiego.