Tab Article
"Jestem tancerka klasyczna, więc mam to we krwi, ze nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Równiez wobec zycia".Nina Novak - najwybitniejsza polska primabalerina, która podbiła Amerykę. W Polsce znana tylko nielicznym miłośnikom baletu, zrobiła na świecie oszałamiajaca karierę. Tańczyła na Broadwayu obok najlepszych tancerzy Hollywood. Zmieniła myślenie Amerykanów o balecie. Obecnie ma 97 lat i nadal kilka godzin dziennie poświęca ćwiczeniom, które pozwalaja jej utrzymać formę i uczyć młode baletnice w swojej szkole w Wenezueli. Ta rozmowa to przenikliwy portret Polki, o której najgłośniej, po latach milczenia, powinno być w Polsce.Jako sześciolatka odkryła swoja pasję do baletu. W wieku ośmiu lat zdała do szkoły baletowej i postanowiła poświęcić wszystko dla baletu. Została wybrana przez Bronisławę Nizyńska, zeby odbyć tournée po Londynie i Paryzu. W trakcie II wojny światowej trafiła do obozu pracy, gdzie czekała ja śmierć z wycieńczenia. Z obozu pomogła jej wyjść Loda Halama, która - urzeczona jej przedwojennymi występami - postanowiła ocalić genialne dziecko baletu. Ale Nina zostawiła tam najblizszych i mentalnie nigdy obozu nie opuściła. Dopiero od kilku lat próbuje o tym doświadczeniu opowiedzieć. Jak wyglada zycie najwybitniejszej polskiej baletnicy? Ile poświęciła, zeby odnieść taki sukces? Co balet zmienił w jej zyciu? Dlaczego przez lata nie potrafiła opowiadać o czasie wojny? I skad bierze w sobie upór?Opowieść o niezwykłej kobiecie, jej pasji i miłości, która daje siłę.
Wiktor Krajewski - dziennikarz. W 2015 roku debiutował bestsellerowa ksiazka "Łaczniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" napisana wraz z Maria Fredro-Boniecka. W 2017 roku opublikował ksiazkę "Pocztówki z powstania", a w 2019 roku rozmowę z Alina Dabrowska "Wiem, jak wyglada piekło".
Nina Novak - urodzona w Warszawie w 1923 roku. Uczennica warszawskiej szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim. W latach 1937-1939 była solistka Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. W 1946 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako jedyna Polka w historii została primabalerina, baletmistrzynia oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo. W Polsce gościnnie wystapiła dwa razy: w 1961 i 1978 roku. Po zakończeniu kariery otworzyła własna szkołę baletowa w Wenezueli. Honorowa obywatelka pięciu miast w USA. Odznaczona Krzyzem Komandorskim z Gwiazda Orderu Odrodzenia Polski.