Tab Article
Piękna pod kazdym względem powieść przedstawia losy Polaków pod zaborem rosyjskim na Wileńszczyźnie od upadku Powstania Styczniowego az do zycia w wolnej Polsce po odzyskaniu niepodległości.
Ksiazka zawiera opis losów Józefa Olsiewicza (1870-1936), zaś równocześnie, na tle jego perypetii zyciowych, ukazana jest panorama zycia Polaków od czasów popowstaniowych az po Wielki Kryzys lat 30. XX wieku, z takimi zjawiskami owego czasu, jak: emigracja Polaków za ocean, walka o katolickość, odzyskanie niepodległości, wreszcie pobozność, zwyczaje i - codzienne zycie. Dodatkowo, ksiazka dokładnie oddaje topografię Wileńszczyzny przełomu XIX i XX wieku. Piszac o zyciu prostych ludzi, autorka opisała wytrwała i nieugięta walkę Narodu Polskiego o wolność i niepodległość. Cała ksiazkę i losy jej bohatera przenika duch, który mozna podsumować słowami, będacymi wyznaniem wiary naszych ówczesnych Rodaków: `Bóg, Honor, Ojczyzna`.
Wracajmy, choćby przez lekturę tej powieści, do Polski zawsze wiernej Bogu i Ewangelii, która tam, na porośniętych lasem zakolach Wilii, głęboko ukryta, a jednak zywa właśnie dzięki takim jak powieściowy Józef Olsiewicz, przeciez na nas czeka.
Ta ksiazka posiada dwa ogromne walory w jednym: jest to powieść na wskroś arcypolska i zarazem na wskroś arcykatolicka, a przy tym niezwykle prawdziwa i pięknie napisana. Goraco ja polecam. -Paweł Toboła-Pertkiewicz, Wydawca