Tab Article
Artur Schopenhauer zauwazył, ze podczas kłótni ludzie uciekaja się do licznych sztuczek, uników oraz szykan, które – niezaleznie od tego, czy dana osoba ma rację – nierzadko stawiaja ja w pozycji zwycięzcy sporu. Filozof twierdził jednak, ze wspomniane sztuczki się powtarzaja, a zatem mozna je skategoryzować oraz opisać, co uczynił w niniejszej ksiazce.
Tworzac „Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów”, Schopenhauer nie zamierzał wyposazać swoich czytelników w narzędzia słuzace do wchodzenia w konflikty. Wręcz przeciwnie, jego celem było w głównej mierze uwrazliwienie odbiorców na to, jak łatwo moga stać się ofiarami oszukańczych metod w konfrontacji z innymi, którzy bezczelnie wykorzystuja wiedzę, talent oratorski i umiejętność manipulacji. Dzieło filozofa skupia się na wyjaśnieniu oraz wskazaniu konkretnych metod oratorskich, które prowadza do zwycięstwa w kazdym sporze, abstrahujac od tego, czy ma się słuszność czy nie.
To pozycja, która w dobie Internetu zyskuje nowe znaczenie. W czasach, kiedy część dyskusji przeniosła się do świata wirtualnego, pozwala nie tylko nauczyć się, w jaki sposób prowadzić spory, ale takze jak uchronić się przed manipulacja ze strony innych.
Czyta Maciej Więckowski