Tab Article
"Afisz o wymiarach czterdzieści na dwadzieścia centymetrów zapisany był czarnym tłustym drukiem na czerwonym tle. Komunikat w języku niemieckim był zwięzły: "Gestapo zdradziło naród i siły zbrojne. Śmierć zdrajcom!". Pod spodem widniał podpis: "Stary niemiecki wiarus".
Chłopiec zaczał przypinać afisz do kasztanowca, tak by widać go było z drogi. Ostatnia pinezkę wbijał w pośpiechu, bo usłyszał odgłos zblizajacego się samochodu.
Miejsce? Kielce w okupowanej przez Niemców Polsce. Czas? Wczesne lato 1944 roku. Chłopiec? Byłem nim ja. Miałem wtedy piętnaście lat"
- z Przedmowy autora
Stanley Newcourt-Nowodworski - członek AK i uczestnik Akcji "N" - w swojej ksiazce pokazuje, ze II wojna światowa to nie tylko wielkie bitwy i krwawe kampanie, ale tez wojna psychologiczna. Jednym z jej narzędzi jest czarna propaganda czyli taka, która "ukrywa swe pochodzenie, posługujac się sfałszowanym podpisem i zazwyczaj podajac się za produkt tajnych organizacji z kraju wroga".
Autor pokazuje korzenie wojny psychologicznej i najbardziej spektakularne akcje dywersyjne aliantów i hitlerowców w latach 1939-1945. Szczególne miejsce zajmuje wnikliwa analiza zorganizowanej przez AK na terenie okupowanej Polski Akcji "N", która miała pozorować działalność niemieckiego ruchu oporu. Nowodworski łaczy własne doświadczenia z nieznana do tej pory wiedza zawarta w polskich, brytyjskich i niemieckich archiwach.
Wreszcie ujawnione pilnie strzezone tajemnice państwowe nie tylko pokazuja fenomen wojny psychologicznej, ale rzucaja tez nowe światło na obraz II wojny światowej.