Tab Article
Czas trwania: 3 godz. 17 min.
Czyta: Mariusz Szczygieł
Poprzednia ksiazka Mariusza Szczygła o Czechach - Gottland - została przełozona na dziesięć języków, zdobyła w Brukseli nagrodę dla najlepszej europejskiej ksiazki roku, w Polsce otrzymała pięć nagród, z Nike Czytelników na czele, a dziennik "Le Figaro" napisał: "To nie jest ksiazka, to klejnot".
W przeciwieństwie do Gottlandu, który opowiadał o Czechach między rokiem 1882 a 2003, "Zrób sobie raj" jest ksiazka przede wszystkim o Czechach współczesnych. To opowieść o narodzie, który stworzył sobie kulturę jako antydepresant. Jeśli - jak twierdzi Michel Houellebecq - nasze czasy najlepiej charakteryzuje słowo "posępność", to Czesi w interpretacji Szczygła sa społeczeństwem, które tę posępność umie imponujaco usunać z pola widzenia.
Zrób sobie raj jest opowieścia o tym, co zafascynowało autora w czeskiej kulturze. W kulturze radości smutku. Śmiech jest tu pokazany jako maska tragicznej bezradności. Reportera Szczygła najbardziej fascynuja Czesi, którzy nie wierza w Boga. "Jak się państwu zyje bez Boga?" - to pytanie, czasem wyrazone wprost, a czasem ukryte, jest refrenem tej ksiazki, łaczacej osobisty pamiętnik z esejem, felietonem i reportazem.