Tab Article
Czyta: Katarzyna Zawadzka
"Trędowata" to najsłynniejszy polski melodramat i absolutny bestseller literatury międzywojennej. Powieść z 1909 roku przenosi nas do dziewiętnastowiecznego świata balów, pałaców, egzaltowanych dam i wszechobecnej aury arystokracji. Jest to tez jednak świat intryg i arystokratycznych konwenansów. Czy w takiej rzeczywistości mezalians, jakim jest miłość ubogiej guwernantki Stefani Rudeckiej i zamoznego ordynata Waldemara Michorowskiego ma szanse przetrwania?
Powieść dwukrotnie zekranizowana jeszcze przed wojna, do dziś jest niezwykle poczytna natomiast odtwórcy głównych postaci - Elzbieta Starostecka i Leszek Teleszyński w trzeciej ekranizacji powieści z 1976 w rezyserii Jerzego Hoffmana, stworzyli role, które na stałe wpisały się do klasyki polskiego filmu.
I oto gdy "łózko Stefci zapłonęło ogniem słońca w całej świetni jego potęgi, a hufiec niebieski zaszumiał skrzydłami, uniósł się na złotym szlaku, wyfrunał z pokoju, powiększony o jedna przeczysta duszyczkę" - ryknęłam takim płaczem, ze zdekonspirowałam swoja pokojówkę i za kark odciupasowano mnie przed oblicze matki, najgroźniejszego z sędziów. Brat - aktualnie Orli Szpon obserwował operację kolejnego lania z bolesnym współczuciem - jest wojna. A ty beczysz, ze umarła tam jakaś panna w ksiazce! - zasyczał potrzasajac nade mna tomahawkiem.
"Legenda autorki "Trędowatej "nie ma równej sobie w naszej literaturze".
Barbara Wachowicz