Tab Article
Ksiazka jest waznym głosem w toczacej się obecnie debacie polsko-niemieckiej na temat wypędzeń i wysiedleń Polaków i Niemców po II wojnie światowej. Thomas Urban rozpatruje ten problem w długiej perspektywie czasowej. Jako poczatek wypędzeń na duza skalę przyjmuje wydalenia Polaków z Prus pod koniec XIX wieku, w okresie bismarckowskiego Kulturkampfu. Znaczna część ksiazki poświęca autor okresowi okupacji niemieckiej w Polsce i wypędzeniom po wojnie światowej. Wnikliwie analizuje niemiecka politykę okupacyjna - masowe aresztowania, egzekucje, terror.
Temat wypędzenia Polaków i Niemców po II wojnie światowej od lat konfliktuje oba narody i państwa. Zdaniem Urbana wiele napięć i wzajemnych oskarzeń wynika z nieporozumień i braku wiedzy na ten temat. W swojej pracy, opartej na dokumentach i literaturze źródłowej pracy stara się przede wszystkim ustalić fakty. Jeśli sa one odmiennie interpretowane przez stronę niemiecka i polska, wyraźnie to podkreśla.
Thomas Urban (1954) dziennikarz, pisarz, tłumacz. Jako korespondent prasy niemieckiej mieszka z rodzina w Polsce. Autor m.in. monografii Vladimira Nabokova oraz prac: Niemcy w Polsce i Od Krakowa po Gdańsk. Wędrówka przez dzieje polsko-niemieckie