Tab Article
Kiedy przed laty rówieśnicy Michała Bajora słuchali Beatlesów, on równiez zafascynowany nucił ich wspaniałe piosenki. Ale równolegle wsłuchiwał się w utwory włoskich i francuskich wykonawców. Festiwale w San Remo i piosenki Charlesa Aznavoura czy Edith Piaf były dla niego wyznacznikiem gustu dobrej estrady – od kolorowych włoskich, po madre francuskie przeboje. Po te ostatnie artysta sięgał w swoim muzycznym zyciu wielokrotnie, znacznie przyczyniajac się do ich utrwalenia w świadomości kilku pokoleń odbiorców.
Tym razem Bajor postanowił przemieszać swoje muzyczne włosko-francuskie fascynacje i z kilkuset piosenek wybrał dziewiętnaście, które w większości pierwszy raz nagrał na płycie. Fundamentem „Kolor cafe” jest szesnaście premierowo nagranych perełek, które przed laty wykonywali między innymi Dalida, Salvatore Adamo, Marino Marini, Joe Dassin, Sophia Loren czy Edith Piaf. To bardzo zróznicowany repertuar – od przejmujacej „Je suis malade” Dalidy, przez kolorowe „Couleur cafe” Serge’a Gainsbourga czy „Quando, quando” Marino Mariniego, az po „Hymn miłości” Edith Piaf. Ponadto na prośbę swoich fanów, artysta ponownie zarejestrował medley „Edith” oraz francuska pieśń rozsławiona przez Franka Sinatrę – „My Way”. A w prezencie dorzucił jeszcze bonus w postaci “Walca na tysiac pas” Jacquesa Brela, w wykonaniu z 1986 roku, dzięki któremu stał się rozpoznawalny i popularny jako śpiewajacy aktor.
W programie albumu znalazły się piosenki wykonane przez artystę w pięknych, często nowych tłumaczeniach Rafała Dziwisza, ale i utwory z oryginalnymi tekstami włoskimi i francuskimi. Za muzyczna oprawę całości odpowiada Wojciech Borkowski – wieloletni szef i producent muzyczny nagrań Bajora. Aranzacje nawiazuja do klimatu minionych epok, ale z uwzględnieniem współczesnych akcentów. Jednak najwazniejsza wartościa materiału sa interpretacje wokalne – dojrzalsze i bardziej pogłębione niz kiedykolwiek przedtem. Michał Bajor tradycyjnie juz do piosenkowego kanonu podchodzi z szacunkiem, odciskajac na nim piętno własnej indywidualności i wiarygodności.