Tab Article
Panny wyklęte. Volume 2: Wygnane to kontynuacja muzyczno-historycznego projektu realizowanego wspólnie przez Fundację Niepodległości, Darka „Maleo” Malejonka i zespół Maleo Reggae Rockers oraz zaproszone wokalistki.
Projekt zaowocował juz dwiema płytami. Ich trasy koncertowe wpisywały się w ogólnopolskie działania Fundacji Niepodległości w ramach „Roku żołnierzy Wyklętych – 2013” i „Roku żołnierzy Tułaczy – 2014”.
Albumy Panny wyklęte” (2013) i „Panny wyklęte. Volume 1: Wygnane” (2014) odniosły ogromny sukces koncertowy. Gorace przyjęcie, z jakim się spotkały, potwierdza, ze przesłanie twórców projektu – prezentowania waznych treści historycznych z nowoczesnej sceny muzycznej – trafnie odpowiada oczekiwaniom publiczności.
Miesiac premiery wybrano nieprzypadkowo – przypada wtedy kolejna rocznica zwycięstwa Polaków w Bitwie o Monte Cassino (1944). Teraz to historyczne wydarzenie znajduje swoje odzwierciedlenie w pięknych kobiecych tekstach, wyśpiewanych emocjami. Pozostajemy więc nadal w Roku żołnierzy Tułaczy, wygnań, tęsknoty, opowieści o silnych kobietach i losach, które nie moga pozostawić nikogo obojętnym.
Poza watkami, które obrazuja nasza trudna historię nie zabraknie opowieści o miłości i nadziei – dzięki którym wielu osobom udało się przetrwać.
W poruszajacych tekstach mozna odnaleźć tę wewnętrzna siłę, która pozwalała ich bohaterkom „zachować się jak trzeba” w najtrudniejszych czasach. Róznorodność muzyki i artystycznych temperamentów wokalistek potwierdza, ze te wartości moga być bliskie takze współczesnemu pokoleniu. Szacunek dla historii wyraza się tutaj w rocku, hip-hopie, rapie i reggae. Wspiera go talent, dynamika i zaangazowanie artystów, którzy stworzyli tę płytę.
Do wokalistek, które juz aktywnie biora udział w projekcie – Ani Rusowicz, Ani Brachaczek, Anny Przybysz, Anny Witczak-Czerniawskiej, Angeliki Korszyńkiej – Górny, Ifi Ude, Kasi Malejonek, Lilu, Mony oraz zespołu Dziewczyny i duetu Paresłów – dołaczyły kolejne – Kinga Berkowicz, Natalia Kukulska, Jadwiga Basińska i Monika Borzym.
Warty uwagi jest gościnny udział w projekcie znakomitych jazz'manów – Krzysztofa Herdzina i Jerzego Mazzoll'a.