Tab Article
Mieczysław Fogg - śpiewak, wybitny wykonawca repertuaru piosenkarskiego. Legendarny artysta - znany z dawnych scen warszawskich teatrów rewiowych i kabaretów; po wojnie z nieporównanie pięknej i równiez długiej kariery estradowej.
Urodził się w Warszawie. Jako chłopiec, śpiewał w chórze w kościele Świętej Anny. Tam usłyszał go Ludwik Sempoliński i skierował na naukę śpiewu do Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Swój oryginalny głos (liryczny baryton) i niepowtarzalny talent do uprawiania sztuki estradowej, wsparł znakomitym przygotowaniem pod okiem mistrzów jak Jan Łysakowski, Eugeniusz Mossakowski, Stefan Belina-Skupiewski, Wacław Brzeziński i nie kto inny jak Adam Didur.
Debiutował w roku 1929 w teatrzyku "Qui Pro Quo", jako członek Chóru Dana. Następnie stał się solista tego bardzo popularnego, pierwszego polskiego zespołu rewelersów. Niebawem rozpoczał występy solistyczne, w tym nagrania dla przedwojennych firm, wśród których piosenka "To ostatnia niedziela", osiagnęła rekordowa sprzedaz: ponad 100 tys. egzemplarzy.
W czasie okupacji był zołnierzem AK. Śpiewał w polskich kawiarniach ("Café Bodo", "U Aktorek" i in.), a podczas powstania warszawskiego dał ok. 100 koncertów na barykadach, w schronach i szpitalach. Po wojnie, w latach 1945-1946 przy ul. Marszałkowskiej 119 prowadził własna kawiarnię artystyczna "Café Fogg", od1946 do 1951 roku kierował wytwórnia płyt gramofonowych Fogg Record. Cały czas występował. W 1981 roku obchodził swe 80.urodziny i 55-lecie pracy artystycznej. Przez ten czas dał ponad 16 tysięcy koncertów, a jego płyty osiagnęły łaczny nakład 25 mln. egzemplarzy. W jedyny i niepowtarzalny sposób śpiewał piosenki o miłości. Jak nikt wykonywał słynne stare tanga. Był zawsze wierny (zreszta nie tylko w piosence), swemu rodzinnemu miastu - Warszawie. Cieszył się niezmiennie, wielkim powodzeniem kilku pokoleń słuchaczy.