Tab Article
W 40. rocznicę wydarzeń Grudnia '70 Kazik Staszewski śpiewa słynna "Balladę o Janku Wiśniewskim", motyw przewodni do filmu "Czarny czwartek".
Autorem muzyki do filmu jest Michał Lorenc.
Na płycie, oprócz muzyki ilustracyjnej znajda się dwie wersje "Ballady o Janku Wiśniewskim". Obie w wykonaniu Kazika, jedna z towarzyszeniem orkiestry. "Ballada o Janku Wiśniewskim" jest dla mnie istotna, wazna i piękna piosenka. To była, obok "Murów" Kaczmarskiego, zelazna pozycja - w mroku stanu wojennego niosła swego rodzaju nadzieję, mimo ze wtedy tej nadziei nie sposób było dostrzec."
(Kazik Staszewski)
W przejmujacym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem "Krwawej niedzieli" Paula Greengrassa, rezyser Antoni Krauze przypomina jedna z najmroczniejszych kart z historii PRL-u, która miała miejsce dokładnie 40 lat temu, w grudniu 1970 roku. Widowiskowa produkcję wyrózniaja nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymajaca w napięciu akcja, ale równiez wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki oraz wzruszajace role debiutujacej na ekranie Marty Honzatko i znanego z "U Pana Boga za miedza" Michała Kowalskiego.
Pierwowzorem bohatera słynnej "Ballady o Janku Wiśniewskim" wykonywanej przez Kazika do filmu "Czarny czwartek" jest Zbyszek Godlewski - 18-letni pracownik Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, zastrzelony 17 grudnia 1970 przez wojsko, które otworzyło ogień w kierunku zmierzajacych do pracy stoczniowców. Protestujacy stoczniowcy podnieśli zwłoki i połozyli na zdjętych z zawiasów drzwiach i przemaszerowali ulicami Gdyni z ciałem zamordowanego.
Film "Czarny czwartek" jest próba fabularnej rekonstrukcji tych dramatycznych wydarzeń, zakończonych brutalna pacyfikacja manifestantów przez oddziały wojska i milicji.