Tab Article
Grupa Osjan powstała na poczatku lat 70. Załozycielami byli współpracujacy z zespołem Anawa Jacek Ostaszewski i Marek Jackowski. Dołaczył do nich Tomasz Hołuj.
Poczatkowo grupa była pod wpływem klasycznej muzyki hinduskiej. W utworach pobrzmiewały równiez tony muzyki awangardowej, klasycznej i ludowej. W 1975 roku z zespołu odszedł Marek Jackowski, by wspólnie z Milo Kurtisem załozyć rockowa formację Maanam. Następnie Ostaszewski i Hołuj zaprosili Milo Kurtisa do pracy w Osjanie.
Na przestrzeni blisko 30 lat zespół często zmieniał skład i obsadę instrumentalna, gościnnie występowali równiez z Osjanem wybitni polscy jazzmani m.in. Tomasz Stańko i Paweł Jarzębski, a takze legendarny trębacz Don Cherry, szaman z plemienia Cheronee i inni. Obecnie Osjan powrócił do najsilniejszego składu, który tworza: Jacek Ostaszewki, Milo Kurtis, Wojciech Waglewski i Radosław Nowakowski.
W grze zespołu Osjan obecna jest niemalze cała światowa kultura muzyczna - brzmienia i frazy inspirowane muzyka indyjska przeplataja się z folklorem afrykańskim, arabskim i dalekowschodnim, a duszne, transowe fragmenty, przywodzace na myśl misteria południowoamerykańskich Indian, zderzaja się z muzyka klasyczna i jazzem. W muzyce Osjana centralne miejsce zajmuje rytm, ten najbardziej pierwotny i obecny we wszystkich kulturach element muzyki, a równie waznym elementem jest cisza pomiędzy dźwiękami.
Pomimo ze fenomenalny zespół tworzy juz tak długo, nadal znajduje się liczna grupa ludzi, którzy chca zagłębiać się w świat dźwięków wymagajacy odbiorcy wrazliwości i skupienia. Koncerty i płyty legendarnej grupy niezmiennie ciesza się powodzeniem. Wszędzie sale przepełnione sa zarówno młodzieza, jak i ludźmi starszymi. Jak przed laty ludzie poszukuja muzyki spontanicznej, powstajacej na ich oczach.
Spis utworów:
Rozdział I Księgi Wiatrów
Rozdział II Księgi Wiatrów
Zespół:
Jacek Ostaszewski - flety proste, chiński flet bambusowy,
koreańska harfa kaya-kum, voc.
Wojtek Waglewski - gitara 12 strunowa, sanza, voc.
Radosław Nowakowski - conga, instrumenty perkusyjne
Milo Kurtis - calanu, drumle, instrumenty perkusyjne
Uwagi:
- utwór 1: wykorzystano kompozycję "Tramotana" W. Waglewskiego
- utwór 2: wykorzystano kompozycję anonimowego kompozytora
średniowiecznego
oraz "Rozdz. VI Księgi Deszczu" J.
Ostaszewskiego