Tab Article
Ewa Zawistowska, wnuczka Władysława Broniewskiego, przez lata rozdzielała jego postać na "prywatnego" dziadka Władka i "oficjalnego" poetę ze szkolnych podręczników. Swojej matki Anki, młodo zmarłej ukochanej córki Broniewskiego, nie pamiętała zupełnie. Po pamięć i wiedzę o nich wyruszyła w literacka podróz w głab zatrzaśniętego w skrzyni archiwum rodzinnego.
Z nieznanych dotad listów, zdjęć i dokumentów autorka układa historię swojej niezwykłej rodziny. W jej barwnej opowieści powraca tez powojenny świat literacki i filmowy oraz skomplikowana rzeczywistość lat pięćdziesiatych.
Wnuczka Broniewskiego nie unika trudnych tematów - takich jak alkoholizm dziadka, jego poemat o Stalinie, choroba matki i okoliczności jej śmierci czy komunizm babki. Listy pokazuja ogromna miłość Broniewskiego do Anki i niebanalna więź, jaka ich łaczyła. Dokumenty ujawniaja ciekawe, czasem burzliwe kulisy wspólnej pracy ojca i córki nad filmem "Wisła", którego realizację przerwała śmierć 24-letniej rezyserki.
W tle widać - zatrzymana w odległych czasach stalinowskich - cała rodzinę. Tacy, jacy byli na co dzień. W rolach ojców, córek, matek i dziadków. Jak mieszkali, pracowali, spędzali wakacje. O czym myśleli, w co wierzyli. Unikatowe materiały z rodzinnego archiwum i barwna opowieść o niedajacym się zaszufladkować poecie z krwi i kości.