Tab Article
Wznowienie pierwszej ksiazki przyszłego autora "Cesarza" z 1962 roku, jedynej ksiazki w jego dorobku w całości traktujacej o Polsce. Edycja wzbogacona - w stosunku do pierwszego wydania - o napisany w połowie lat 80. XX w. tekst zatytułowany "Ćwiczenia pamięci". Autor wspominajac dzieciństwo, które przypadło na czas wojny, wyznaje: "kiedy skończyła się wojna, znałem tylko piekło".
Akcja reportazy składajacych się na "Busz po polsku" rozgrywa się w latach 50 i 60., na prowincji, w Olecku, w Puszczy Białowieskiej, nad Narwia, w okolicach Brodnicy, pod Mława, we wsi Grunwald, w Pratkach koło Ełku, krótko mówiac - gdzie diabeł mówi dobranoc. Ich bohaterami sa: dwie Niemki uciekajace z domu starców w Szczytnie, flisak, stróz nocny, małorolny chłop klepiacy biedę, robotnicy sezonowi, wyrzuceni ze studiów, którzy nie chca wracać z Warszawy do swoich rodzinnych miasteczek i wsi, ludzie bez stałego adresu. Ale takze inzynier, nauczyciel historii, student SGPiS nazwiskiem Piatkowski, który jest rekordzista świata w rzucie dyskiem, młodzi męzczyźni odbywajacy słuzbę wojskowa.
Ozdoba tomu sa reportaze "Danka" i "Sztywny", które wydaja się być niemal gotowymi scenariuszami filmowymi. "Busz po polsku" - ostatni raz wydany w osobnej ksiazce w roku 1979 - to klasyka polskiego reportazu.