Kategoria: Historia

Po Kalifacie Nowa wojna w Syrii

  • Autor / Author: Pawel Pieniazek
  • Wydawnictwo / Publisher: Czarne, 2019
  • Data wydania / Year publisher: 2019
  • ISBN: 978-83-8049-887-7
  • Strony, Oprawa / Pages, Cover: 232, miękka oprawa
  • Dostawa: Normalna
$21.21 $24.95 15%
Qty

Tab Article

W marcu 2019 roku, po odbiciu z rak dzihadystów ich ostatniej enklawy, miejscowości Al-Baghuz Faukani na wschodzie kraju, Syryjskie Siły Demokratyczne ogłosiły koniec kalifatu. Przez osiem lat wojny Syryjczycy ogladali coraz to nowe mundury - wojsk syryjskich, kurdyjskich, antyrzadowych bojówek, dzihadystów, zagranicznych armii. Bratobójcza wojna domowa przerodziła się w wojnę zastępcza, prowadzona przez największe potęgi w regionie i na świecie. Państwo Islamskie, które jeszcze kilka lat temu wydawało się niepokonane, zeszło do podziemia. Nie oznacza to jednak, ze zostało pokonane. Wciaz stanowi zagrozenie, odpowiada za zamachy i działania dywersyjne, sieje destabilizację i chaos.
Jednak teraz to Rosja, Iran, Turcja czy Stany Zjednoczone decyduja o przyszłości Syrii. Dominację zagranicznych wojsk widać doskonale na przykładzie lotnictwa, to ono w znacznej mierze zadecydowało o klęsce antyrzadowej rebelii, pokonaniu Państwa Islamskiego czy zajęciu regionu Efrîn, który Kurdowie utracili na rzecz Turcji. Same naloty nie wystarcza, by zwycięzać w bitwach, ale daja ogromna przewagę. Prowadza jednak do ogromnych zniszczeń i strat wśród ludności cywilnej. Lata toczacej się wojny dotknęły niemal kazda syryjska rodzinę. Młodzi i starzy, kobiety i męzczyźni stracili zdrowie, pochowali bliskich, a ich domy obróciły się w pył. Trudno im zapomnieć o przelanej krwi. Paweł Pieniazek, doświadczony dziennikarz i korespondent wojenny, rzetelnie opisuje rozczarowanie "syryjska wiosna". Pokazuje, jak szybko mozna skruszyć stabilność codzienności i jak trudno jest podnieść się po latach wojny i prześladowań.
Ksiazka powstawała dzięki wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, fundatora Wyszehradzkich Rezydencji Literackich; visegradfund.org