Tab Article
Był 15 sierpnia 1919 roku. Oczekujacy od wielu godzin na wypłatę tłum górników stracił cierpliwość i wtargnał na plac mysłowickiej kopalni. Oddziały niemieckiego Grenzschutzu otworzyły ogień do nieuzbrojonych ludzi. Według oficjalnych danych zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci, a mysłowicka masakra stała się iskra, która rozpoczęła otwarty konflikt o najcenniejsze i najlepiej rozwinięte gospodarczo ziemie zamieszkałe wówczas przez Polaków.
Ryszard Kaczmarek, niezrównany znawca historii Ślazaków, określa powstania ślaskie mianem nieznanej wojny polsko-niemieckiej.
Powstania ślaskie 1919-1920-1921 to pierwsza od dekad popularna publikacja dotyczaca tych najgłośniejszych we współczesnej historii Ślaska wydarzeń. Ryszard Kaczmarek dał się dotychczas poznać jako autor, który z równa uwaga przyglada się i spisom regimentów, i relacjom cywilów – równiez tym razem w ręce czytelników trafia pasjonujaca ksiazka nie tylko o realiach bitewnych, lecz takze o zyciu zwykłych Ślazaków wtraconych w tryby wielkiej historii.
Powstania ślaskie… składaja się, wraz z Polakami w Wehrmachcie i Polakami w armii kajzera, na wielki tryptyk pozwalajacy poznać i w pełni zrozumieć historyczne uwarunkowania skomplikowanej ślaskiej tozsamości.