Tab Article
Nauka jest wszędzie i jest wszystkim, co kiedykolwiek się wydarzyło w całej historii cywilizacji. Czy macie ten rodzaj ciekawskiego i dociekliwego umysłu, który jest konieczny, zeby ja zgłębić? Czy potraficie poradzić sobie z tymi wszystkimi fantastycznymi mozliwościami, które nauka nam daje? Interesuja was fascynujace fakty i niezgłębione tajemnice? Jezeli tak, to ta ksiazka jest dla was!
Znajdziecie tu odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczace nauki, które kiedykolwiek zadaliście… i na znacznie, znacznie więcej! Od najmniejszej bakterii po największe czarne dziury. Od najbardziej mikroskopijnych stworzeń po największe bestie, jakie kiedykolwiek przemierzały Ziemię. Od wnętrza waszego ciała po najdalsze zakatki Wszechświata – ta ksiazka nie przypomina zadnej ksiazki o nauce, jaka kiedykolwiek widzieliście.
Dlaczego gwiazdy migoca? to trzeci tom cieszacej się popularnościa serii „Dlaczego?”, w której dotychczas ukazały się ksiazki: Dlaczego sztuka pełna jest golasów? i Dlaczego ryby nie tona? Tym razem autor zabiera małych czytelników do fascynujacego świata nauki. Opowiada o gwiazdach i planetach, o powstaniu Wszechświata, , o pojawieniu się i wyginięciu dinozaurów, o naszych praprzodkach, o zyciu roślin, ale tez o tajemnicach ludzkiego organizmu.
Ksiazka odpowiada na najwazniejsze, podstawowe, często zaskakujace i podchwytliwe, ale zawsze prawdziwe pytania dzieci dotyczace praw, którymi rzadzi się fascynujacy świat nauki, np.:
Z czego zrobiony jest Wszechświat? Co jest w środku czarnej dziury? Jak blisko jest Księzyc? Dlaczego nie czuję, ze Ziemia się kręci? Kiedy będzie mozna polecieć na wakacje w kosmos? Skad wiemy, jak wygladały dinozaury? Dlaczego morze jest niebieskie? Czy na Ziemi powstaja nowe góry? Jak goraca jest błyskawica? Czy „chmura” to prawdziwa chmura? Ile mierzy najwyzsze drzewo świata? Co jedza rośliny? Dlaczego w chlebie sa dziury? Jak wygladaja fale dźwiękowe? Dlaczego włosy wciaz rosna i rosna? Dlaczego musze się myć? Jak naukowcy badaja to, czego nie widza? Czy ja tez mogę zostać naukowcem? Główna idea ksiazki jest przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do świata nauk ścisłych dla dzieci, juz od wczesnych klas szkoły podstawowej. Autor objaśnia terminy z dziedziny takich, jak astronomia, biologia, chemia, fizyka, historia naturalna – i robi to w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Angazuje małego czytelnika i prowokuje, a zarazem ośmiela go do stawiania pytań. Skłania dziecko do samodzielnego rozumienia otaczajacego go świata, oswaja je równiez z trudnymi zagadnieniami („Czy coś moze zyć na mojej twarzy?”, „Czy jedzenie moze zmienić moje ciało?”, „Dlaczego łuszczy mi się skóra?”, „Dlaczego lekarstwa sa takie niedobre?”, „Czy rośliny moga zabijać?”, „Dlaczego nie wolno jeść pleśni?”, „Skad wiadomo, jak wygladamy w środku?”).
Publikacja składa się z 22 rozdziałów. Kazdy z nich jest poświęcony konkretnemu zagadnieniu, które autor omawia, posługujac się urozmaiconym przykładami. Odpowiedzi na pytania, wokół których zbudowany jest kazdy rozdział, wzbogacone sa licznymi ilustracjami oraz zdjęciami.
Ksiazka jest przeznaczona dla wszystkich chcacych obudzić w dziecku zainteresowanie naukami ścisłymi, poszukujacych pomocy dydaktycznych. Publikacja jest przeznaczona zarówno do samodzielnej lektury, jak i do wspólnego czytania i zabawy wraz z rodzicami czy opiekunami. To równiez ksiazka dla nauczycieli przedmiotów, takich jak przyroda czy fizyka. Znakomicie przygotowuje do wizyty w planetarium czy choćby do spaceru w parku!