Tab Article
"Uległość" - ksiazka wydana w dniu zamachu na redakcję Charlie Hebdo przedstawia wizję przyszłości zupełnie inna niz dotychczasowe.
Przed wyborami w 2022 roku zycie Françoisa wygladało diametralnie inaczej. Jest docenionym specjalista od twórczości Jorisa-Karla Huysmansa, wykłada na Sorbonie. życie upływa mu raczej monotonnie - pisze kolejne artykuły, prowadzi zajęcia na uczelni. Tę monotonię przerywaja czasami przelotne romanse, w które się wdaje. Wszystko zmienia się, gdy wybory prezydenckie wygrywa Mohammed Ben Abbes - kandydat Bractwa Muzułmańskiego. François nagle znajduje się w obcej mu rzeczywistości, do której jest zmuszony się przystosować.
Michel Houellebecq - jeden z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy na świecie i tym razem zaskakuje. Ten, według niektórych, skandalista i prowokator, dla innych - wrazliwy twórca i pisarz kultowy - ponownie trafnie ujmuje w słowa to, co trapi dzisiejszy świat.
Michel Houellebecq (ur. 1956, La Réunion), właśc. Michel Thomas - francuski pisarz, eseista, poeta i autor piosenek. Sukces przyniosła mu powieść "Czastki elementarne" (1998). W 2001 r. wydał "Platformę", której towarzyszył kontrowersyjny wywiad dla miesięcznika Lire. Houellebecq nazwał islam "najgłupsza religia świata". Sama ksiazka dotyczyła turystyki seksualnej w Tajlandii. Oskarzono go o nienawiść rasowa i islamofobię, wytyczono mu proces, który ostatecznie wygrał.
7 stycznia 2015 roku we Francji miała miejsce premiera ksiazki "Soumission", czyli "Uległość", która była krytykowana jeszcze przez publikacja za uczestniczenie w tworzeniu klimatu islamofobii. Data jej premiery zbiegła się w czasie z zamachem na redakcję Charlie Hebdo w Paryzu. W zamachu tym zginał przyjaciel Houellebecqa, ekonomista Bernard Maris, który opublikował kilka miesięcy wcześniej esej "Houellebecq économiste".
Tytuł oryginalny: Soumission
Tłumaczenier: Beata Geppert