Tab Article
Dalajlamy przedstawiać nie trzeba. Duchowy przywódca Tybetu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, ostatni autorytet wolnego świata, postać wręcz ikoniczna. Ksiazka Dalajlamy jest przesłaniem nadziei skierowanym do młodych ludzi z pokolenia milenijnego. Osiagaja oni dorosłość w chwili, gdy nadciagaja wielkie zagrozenia: koniec zasobów naturalnych i biologicznej róznorodności, wzrost nacjonalizmów, powiększajaca się przepaść między zwycięzcami i przegranymi globalizacji.
Dalajlama jest tak, jak i oni świadom tych licznych kryzysów. Nie sa one nieuchronne. Spowodowało je działanie ludzi i ludzkie działanie moze im zapobiec. Pod warunkiem całkowitej zmiany sposobu myślenia. A to juz rewolucja, Rewolucja współczucia. Chodzi o odejście od myślenia z perspektywy antropocentryzmu i indywidualizmu ku tym pradom myślowym, które wynikaja ze świadomości wspólnoty w skali całej planety. Zaangazowanie indywidualne i zbiorowe wyraza się w przekonaniu, ze kazdy jest elementem ekosystemu Ziemi. Musi ona zagwarantować ochronę wszystkich form zycia, tak ludzkich, jak i innych. Powszechna odpowiedzialność to obecnie kwestia przetrwania. Jej źródłem nie jest zadna wiara czy religia, tylko etyka.
Ta niewielka ksiazka, napisana w sposób jasny i wnikliwy, przedstawia altruizm jako pragmatyczna i niezbędna odpowiedź na wielkie wyzwania naszych czasów. Zmienić świat oznacza porzucić nasza tonaca cywilizację sukcesu, konkurencji, rywalizacji na rzecz kultury wymiany, sprawiedliwości i solidarności. Urodzeni w epoce cyfrowej, "digital natives" sa wrazliwi na to przesłanie, nawiazujace do neurobiologii, które odpowiada potrzebie sensu w pokoleniu internetu.
"Czas na rewolucję !" kończy Dalajlama spotkanie z młodymi Youtuberami.