Tab Article
Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i została zamordowana w Katyniu. Córka generała Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzacego w Powstaniu Wielkopolskim, wychowana w tradycji wolnościowej, wyruszyła na wojnę 3 września 1939 roku, a 17 września wraz z kolegami dostała się do sowieckiej niewoli i została internowana w obozie w Kozielsku. Przybyła tam, jako cywil, ale została promowana na podporucznika pilota. Generał Henryk Minkiewicz, który objał dowództwo w obozie, powiedział, ze stała się przykładem odwagi i wsparcia dla innych jeńców w Kozielsku. Nazywano ja nawet Matka Boska Kozielska. Zamordowana została w Katyniu 22 kwietnia, w dniu swoich 32 urodzin.
Ksiazka o Janinie Lewandowskiej była mi pisana. Juz na poczatku lat dziewięćdziesiatych rozpoczęłam poszukiwania materiałów na jej temat. W trakcie poszukiwań dotarłam do unikalnego opracowania.
Okazało się, ze jeńcy prowadzili notatki w czasie pobytu w Kozielsku, i to do ostatniej chwili, juz w Lasku Katyńskim. Stały się one moim głównym źródłem, z którego czerpałam, piszac opowieść o Jance. Przetrwały w ziemi i zostały odkopane wraz z ich autorami. Pierwszy raz zdarzyło się w mojej długiej karierze pisarskiej, aby łzy płynęły mi z oczu w trakcie pracy nad ksiazka.
Niestety, nie odnaleziono zapisków Janki. Starałam się je sobie wyobrazić, opierajac się na faktach, które jedynie fabularyzowałam. Maria Nurowska