Tab Article
Rozsmakuj się w historii dawnych Słowian!
Gdy myślimy o tym, co jadali i pijali nasi przodkowie we wczesnym średniowieczu, zazwyczaj przychodza nam do głowy dwie rzeczy: mięso i piwo. Jednak menu dawnych Słowian było o wiele bardziej urozmaicone!
Hanna i Paweł Lisowie jako pierwsi w Polsce podjęli się odtworzenia wczesnośredniowiecznych słowiańskich przepisów i smaków, bazujac zarówno na własnych eksperymentach przeprowadzanych w Grodzisku żmijowiska pod Kazimierzem Dolnym, jak i opracowaniach etnograficznych, historycznych, archeologicznych, botanicznych oraz tych z zakresu ziołoznawstwa.
Efektem ich badań jest opowieść o róznorodnych aspektach kultury Słowian - potrawach, zwyczajach, ziołach, technikach kulinarnych. Dowiemy się z niej, jaka jest geneza rosołu, dlaczego barszcz nazywamy barszczem i z czego oryginalnie się go gotowało, jakich przypraw uzywano w czasach, gdy nie znano pieprzu, co pijano, gdy nikt nie słyszał o kawie ani herbacie, jakie warzywa stosowano w słowiańskich kuchniach oraz kim naprawdę był Piast. Ponadto autorzy przygotowali około 120 przepisów, między innymi na polewki, piwa, dania z kasz, bryjki, mięsa, miód pitny, które mozemy przyrzadzić we współczesnych kuchniach. Znajdziemy tu równiez porady, jak gotować w glinianych garnkach, wędzić owoce czy nawet piec w jamie ziemnej! Ksiazkę wzbogacaja felietony dotyczace zycia i obyczajów dawnych Słowian oraz szczegółowy wykaz produktów spozywczych, którymi dysponowali nasi przodkowie.
Hanna Lis - z zawodu bibliotekarz, z zamiłowania popularyzatorka wiedzy archeologicznej i najstarszych tradycji kulinarnych Słowian. Specjalizuje się w odtwarzaniu receptur potraw oraz rekonstrukcji wczesnośredniowiecznych technik kulinarnych. Od dziesięciu lat stale współpracuje z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym przy realizacji programu archeologii doświadczalnej "Pozywienie Słowian". Wyniki swoich badań opublikowała w ksiazkach: "Archeologia doświadczalna w Muzeum Nadwiślańskim" i "Archeologia doświadczalna w Grodzisku żmijowiska". Współautorka wydanej w roku 2009 pionierskiej na polskim rynku ksiazki "Kuchnia Słowian. O zywności, potrawach i nie tylko...".
Paweł Lis - archeolog, wykładowca w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 2009 roku kierownik Grodziska żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Pomysłodawca i twórca funkcjonujacego tam ośrodka archeologii doświadczalnej. Autor ponad 50 publikacji z dziedziny archeologii. Od roku 2004 organizator Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, w trakcie których realizowane sa programy poświęcone wczesnośredniowiecznej ceramice naczyniowej, pozywieniu Słowian, metalurgii i obróbce zelaza, dziegciarstwu oraz budownictwu obronnemu. Dorobek pierwszych dziesięciu lat archeologicznych eksperymentów opublikowany został w pracach zbiorowych pod jego redakcja: "Archeologia doświadczalna w Muzeum Nadwiślańskim" i "Archeologia doświadczalna w Grodzisku żmijowiska". Współautor wydanej w roku 2009 ksiazki "Kuchnia Słowian. O zywności, potrawach i nie tylko...".