Tab Article
Po gospodarczej klęsce Wielkiego Skoku Naprzód, który w latach 1958-1962 kosztował zycie dziesiatki milionów ludzi, starzejacy się Mao musiał ratować swoja pozycję i pozbyć się wrogów. Oficjalnym celem rewolucji kulturalnej było oczyszczenie kraju z elementów burzuazyjnych i kapitalistycznych, które - jak twierdził Przewodniczacy - stanowiły zagrozenie dla komunistycznej ideologii. Mao wykorzystał jednak tę okazję, by wystapić przeciwko współpracownikom, w tym takze wieloletnim towarzyszom broni. Chińscy uczniowie i studenci powołali do zycia Czerwona Gwardię, przysięgajac bronić Przewodniczacego az do śmierci. Wkrótce jednak z jej szeregów wyłoniły się rywalizujace ze soba frakcje, które w imię czystości rewolucji toczyły regularne uliczne walki. W kraju zapanował chaos, interweniowało wojsko. Krwawe czystki dotknęły co pięćdziesiatego obywatela, a konsekwencje rewolucji kulturalnej były dotkliwie odczuwane przez lata. Dostęp do świezo odtajnionych dokumentów, raportów słuzby bezpieczeństwa i nieocenzurowanych wersji przemówień przywódców partyjnych pozwolił Frankowi Dikötterowi w nowatorski i niezwykle klarowny sposób opisać kolejne ciemne karty najnowszej historii Chin.
"Rewelacyjne studium burzliwych czasów rewolucji kulturalnej w Chinach. Dikötter opowiada wstrzasajaca historię niewiarygodnego cierpienia, łaczac twarde dane historyczne z poruszajacymi świadectwami tamtych czasów. "Rewolucja kulturalna" to doskonała kontynuacja "Wielkiego głodu i Tragedii wyzwolenia"." "Kirkus Reviews"
"Gdyby "Rewolucja kulturalna" była szeroko dostępna w Chinach, mogłaby zagrozić panujacemu aktualnie rezimowi. Ksiazka Diköttera pomaga zrozumieć współczesne Chiny." "The New York Times Book Review"
"Świetnie opracowana i rewelacyjnie napisana ksiazka Diköttera o przyczynach i konsekwencjach rewolucji kulturalnej w Chinach jest istotnym przypomnieniem tragedii, do której doprowadził ostatni eksperyment Mao." "The Guardian"
"Ostatnia część wspaniałej trylogii historycznej Franka Diköttera. Ta genialna ksiazka nie pozostawia czytelnikowi zadnych watpliwości: Mao niemal zrujnował Chiny, zostawiajac po sobie w spadku atmosferę paranoi, która przez lata utrzymywały kolejne dyktatury i która jest tak dobrze widoczna u współczesnego autokraty Xi Jinpinga." "The Sunday Times"