Tab Article
Zmierzch 23 czerwca 1858 roku, Bolonia. W domu zydowskiego kupca Momolo Mortary rozlega się nagły łomot. U drzwi stoi dwóch oficerów inkwizycji z rzadowym poleceniem zabrania z domu sześcioletniego Edgarda. Powodem jest rzekomy potajemny chrzest chłopca udzielony przez słuzaca, a według prawa Państwa Kościelnego, któremu przewodzi wówczas papiez Pius IX, katolik nie mógł być wychowywany przez zydowskich rodziców. Edgardo zostaje przewieziony do Rzymu, gdzie ma dorastać pod okiem kleru. Okazuje się, ze uprowadzenie chłopca będzie mieć dalekosięzne skutki dla losów zarówno Włoch i Państwa Kościelnego, jak i całego świata. Choć przez dziesiatki lat w Państwie Kościelnym odbierano rodzicom sekretnie ochrzczone zydowskie dzieci, dlaczego to właśnie sprawa Edgarda Mortary zyskała międzynarodowy rozgłos i doprowadziła do zjednoczenia Włoch? Z ta historia mierzy się amerykański antropolog, laureat Nagrody Pulitzera David I. Kertzer. Niczym detektyw bada historię porwania chłopca i próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczace przenikajacych się granic władzy państwowej i religijnej. "Porwanie Edgarda Mortary" to nie tylko opowieść o losach zydowskiego chłopca i jego rodziny. To równiez świadectwo narodzin Włoch jako państwa, a takze historia starć między starym i nowym porzadkiem u zarania nowoczesności. Ksiazka znalazła się w finale Amerykańskiej Nagrody Ksiazkowej oraz została uhonorowana przez Jewish Book Council nagroda dla najlepszej ksiazki o tematyce zydowskiej. Nad ekranizacja "Porwania Edgarda Mortary" pracuje Steven Spielberg. "Rozdzierajaca opowieść o walce między konserwatywnym a liberalnym społeczeństwem Europy XIX wieku.
Poruszajace studium odwiecznych starć między sacrum a profanum." "Kirkus Reviews"
"Erudycja Kertzera połaczona z jego talentem narracyjnym tworza wspaniała, dramatyczna i wciagajaca historię." "Boston Globe"
"Relacja Kertzera przypomina współczesne dramaty sadowe, choć jednocześnie zaskakuje i trzyma w napięciu jak najlepsza powieść." "Newsday"
"Fascynujaca historia łaczaca tragiczne losy zydowskiej rodziny z wielkimi przemianami w dziewiętnastowiecznej Europie." Jay Freeman, "Booklist"