Kategoria: Popularne

Teraz Fizyka czasu

  • Autor / Author: Richard A Muller
  • Wydawnictwo / Publisher: PRÓSZYNSKI I S-KA, 2018
  • Data wydania / Year publisher: 2018
  • ISBN: 978-83-8123-206-7
  • Strony, Oprawa / Pages, Cover: 382, miękka oprawa
  • Dostawa: Normalna
$25.46 $29.95 15%
Qty

Tab Article

Co oznacza słowo "teraz"? Co sprawia, ze nieuchwytne "teraz" jest tak wyjatkowe? Enigmatyczny charakter tego momentu czasu nękał filozofów oraz fizyków. Einstein pokazał, ze na upływ czasu wpływa zarówno prędkość, jak i grawitacja, był jednak zrozpaczony niemoznościa wyjaśnienia znaczenia pojęcia "teraz...". Równie zastanawiajace jest to, dlaczego czas płynie. Niektórzy fizycy zrezygnowali z próby zrozumienia tego zjawiska i nazwali upływ czasu iluzja, ale wybitny fizyk eksperymentalista Richard A. Muller protestuje. Jego zdaniem, fizyka powinna wyjaśniać rzeczywistość, a nie jej zaprzeczać. W "Teraz" Muller nie tylko poddaje krytyce dawne idee, ale przedstawia swa własna rewolucyjna teorię, która daje testowalne przewidywania. Zaczyna od wyłozenia solidnego i niezwykle jasnego wytłumaczenia podstaw, które opieraja się na teorii względności, teorii splatania i teorii Wielkiego Wybuchu. Muller wskazuje, ze trwajaca wciaz ekspansję wszechświata standardowa teoria Wielkiego Wybuchu wyjaśnia jako ciagłe tworzenie się nowej przestrzeni. Twierdzi, ze razem z przestrzenia powstaje równiez nowy czas i ze granica nowego czasu jest to, co przezywamy jako teraz. Ta pobudzajaca wyobraźnię wizja ma implikacje dla pewnych zagadnień rozwazanych nie tylko w fizyce. Co więcej, teoria Mullera jest sprawdzalna.

Dzieło Mullera wzbudzi powazna dyskusję na temat najbardziej fundamentalnych załozeń naszego Wszechświata i moze wyjaśnić jedna z najdłuzej nierozwiazanych zagadek fizyki.

Muller ma niezwykle świeze i ekscytujace podejście do analizy czasu. Wykłada jasno i dowcipnie, poczynajac od solidnie ustalonych zasad - a kazda z opowieści jest fascynujaca sama w sobie - ale kiedy dociera do znaczenia upływu czasu i momentu zwanego teraz, ukazuje nam zupełnie nowa drogę. Spodziewam się wielu kontrowersji! Saul Perlmutter, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.