Tab Article
Rocznicowe wydanie ksiazki pięćdziesiat lat po wydarzeniach z Marca 1968 roku.
"życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca" to niezwykły dokument, oparty na rozmowach z przedstawicielami pierwszego powojennego pokolenia polskich żydów, którzy urodzili się i wychowali w róznych miastach i miasteczkach komunistycznej Polski. Tu przezyli Marzec - swoje pierwsze i podstawowe doświadczenie generacyjne.
Ksiazka ta jako pierwsza penetrowała tak głęboko i na tak szeroka skalę powojenne przemiany oraz komplikacje losów i tozsamości polskich żydów. Za pośrednictwem relacji rozmówców, którzy opisuja swoje doświadczenia na szerokim tle historycznym i socjologicznym, autorka wprowadza czytelnika do róznych środowisk zydowskich i pokazuje rózne aspekty powojennego doświadczenia polskich żydów. Nie ogranicza się jedynie do portretowania pierwszej postholocaustowej generacji, ale prezentuje tez zaobserwowane przez rozmówców, i często pełne sprzeczności, postawy ich rodziców-ocaleńców.
Ksiazka Joanny Wiszniewicz to bardzo wazny i mocny głos we wciaz toczacej się debacie dotyczacej losów polskich żydów, a takze niezwykłe świadectwo dramatycznych wydarzeń sprzed pięćdziesięciu lat.
"Z rozmów Joanny Wiszniewicz wyłaniaja się róznorodne, fascynujace losy ludzkie, rozmaite drogi zyciowe, i odmienne sposoby zmagania się z doznana krzywda. Myślę, ze nie mozna tej krzywdy w zaden sposób naprawić, ale mozna o niej mówić i mozna pozwolić mówić ludziom, którzy jej doznali. Mozna dopuścić ich do głosu. Takim właśnie - waznym, mocnym głosem jest ksiazka Joanny Wiszniewicz".
- Barbara Engelking