Tab Article
Autor we właściwy sobie, błyskotliwy, pełen głębokiego współczucia i humoru sposób, opisuje relacje międzyludzkie, stawiajac miłość bezinteresowna w centrum wszystkich procesów rozwoju duchowego.
Odnajdziemy tu wskazówki odnoszace się nie tylko do zwiazków natury romantycznej, ale do wszystkich rodzajów relacji międzyludzkich. Zgodnie z madrościa Mistrzów, kazda z nich odzwierciedla nasz zwiazek z Bogiem.
Zwiazki natury przyjacielskiej, miłosnej, małzeństwo i relacje z dziećmi moga stać się największym oparciem w trudnościach i problemach zycia codziennego. Jogananda w inspirujacy sposób podkreśla korzyści płynace z pielęgnowania i podtrzymywania naszych więzi ze światem.
Pragnienie doskonałości dla najblizszej osoby, odczuwanie czystej radości na myśl o jej duszy, jest przejawem boskiej miłości - na tym, według autora, polega prawdziwa przyjaźń. Przyjaźń pozwala nam objać współczuciem i otworzyć się szerzej na otaczajacych nas ludzi. Uczy, ze osadzanie, zazdrość, przesadna drazliwość i krytyka sa jak trucizna dla naszego poczucia bezpieczeństwa i osobistego szczęścia.
Niełatwo jest krytykować innych w odpowiedni, precyzyjny i zyczliwy sposób, pisze Jogananda. Człowiek powinien najpierw nauczyć się krytycznie patrzeć na siebie samego. Właściwa postawa jest postrzeganie błędów innych ludzi ze współczuciem, jakby były naszymi błędami i przewinami. Tylko w ten sposób zbudujemy głębokie i satysfakcjonujace więzi z otoczeniem.
Nie oznacza to jednak zycia z przylepionym do twarzy uśmiechem, ani zgadzania się ze wszystkimi dookoła, bez względu na to, co robia lub mówia. Nie chodzi o to, by milczeć, by nikogo nie urazić. Ci, którzy staraja się zadowolić wszystkich, by zyskać aprobatę dla siebie, często schodza na manowce. Człowiek, który panuje nad swoimi uczuciami podaza ściezka prawdy, dzieli się nia kiedy to mozliwe i unika przekonywania tych, którzy i tak przekonać się nie daja. Taki człowiek wie, kiedy nalezy się odezwać, a kiedy zachować milczenie, ale nigdy nie idzie na kompromis w kwestii wyznawanych przez siebie ideałów oraz spokoju wewnętrznego. Taki człowiek staje się wielkim dobrem dla swojego otoczenia, siła wspierajaca cały świat.
Przejawem siły i madrości, według Joganandy, jest więc kochać tych, którzy nas nie kochaja, współczuć tym, którzy nie maja współczucia dla nas, okazywać hojność tym, którzy nie maja jej dla innych. Nienawiść zatruwa duszę - traktujac innych jak wrogów, pozbawiamy się szansy, by dostrzec piękno ich dusz.