Tab Article
Niezwykłe historie o pierwiastkach chemicznych i tym, co się za nimi kryje: nauce, historii, pieniadzach, mitologii, sztuce i medycynie.
Dlaczego Gandhi nie znosił jodu (I, 53)? W jaki sposób rad (Ra, 88) niemal zrujnował reputację Marii Skłodowskiej-Curie? I dlaczego gal jest ulubionym pierwiastkiem laboratoryjnych zartownisiów?*
Tablica Mendelejewa to jedno największych osiagnięć nauki, ale tez skarbnica wiedzy o przygodach, zdradzie i obsesji. Za kazdym elementem układu okresowego stoja fascynujace historie; kazdy pierwiastek gra wazna rolę w historii ludzkości i w zyciu (często) szalonych naukowców, którzy go odkryli. Znikajaca łyzeczka jest doskonałym połaczeniem rzetelnej wiedzy naukowej i fascynujacych opowieści ukazujacych ludzka inwencję, badania i odkrycia - od Wielkiego Wybuchu po nasze czasy.
*Wyobraź sobie, ze odwiedzasz kumpla chemika, który częstuje cię herbata. Gdy wkładasz do niej łyzeczkę, by zamieszać goracy płyn, ta znika ci w rękach... a kolega pęka ze śmiechu na widok twojej miny. To klasyczny dowcip nerdów pracujacych w laboratorium: lepienie łyzeczek z galu, łatwo formowalnego metalu, który w temperaturze pokojowej ma formę stała, ale juz w 29 stopniach Celsjusza zaczyna się rozpuszczać.
Kolejny bestseller autora Dziwnych przypadków ludzkiego mózgu.