Tab Article
Triumfalny powrót Rushdiego do powieści realistycznej!
Akcja Złotego domu Goldenów rozpoczyna się w dniu inauguracji prezydentury Baracka Obamy, w Nowym Jorku osiedla się tajemniczy cudzoziemiec, miliarder Neron Golden. Razem z osobliwym imieniem, nieokreślonym akcentem i aura niebezpieczeństwa przywozi ze soba trzech dorosłych synów, ale ani jednej zony lub kochanki. Przewodnikiem po imperium Goldenów, powoli wikłajacym się w sieć rodzinnych intryg, sekretów i zbrodni, jest młody filmowiec, ich sasiad, któremu zblizenie do ekscentrycznej rodziny pozwala stać się męzczyzna. Tymczasem kampanię prezydencka rozpoczyna pewien bezwzględnie ambitny, narcystyczny arogant z makijazem i farbowanymi włosami, postać jakby wyjęta z komiksu.
Złoty dom Goldenów to współczesna amerykańska epopeja rozgrywajaca się na tle niedawnych i aktualnych wydarzeń i niezrównana powieść o tozsamości, prawdzie, trwodze i kłamstwach w nowym świecie prawd alternatywnych.
Tytuł oryginalny: The Golden House
Przekład: Jerzy Kozłowski
Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku zycia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem takze w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścia Grimus. Międzynarodowa sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku Dzieci północy, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 1988 roku ukazały się Szatańskie wersety - jego najsłynniejsza powieść. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elzbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.
Spośród utworów Rushdiego REBIS wydał następujace powieści: Grimus, Dzieci północy, Ostatnie westchnienie Maura, Wstyd, Ziemia pod jej stopami, Furia, Śalimar klaun, Czarodziejka z Florencji, Harun i Morze Opowieści, Luka i Ogień życia, Szatańskie wersety, Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy oraz zbiór opowiadań Wschód, Zachód. Oprócz tego w Polsce ukazał się (równiez nakładem REBISU) zbiór esejów Ojczyzny wyobrazone oraz wspomnienia z okresu obowiazywania fatwy, Joseph Anton.