Tab Article
Wychowanie dzieci w dzisiejszych czasach – łatwe czy trudne? Mamy niemal nieograniczony dostęp do wiedzy i przeróznych udogodnień, a jednocześnie nie wiemy, jak radzić sobie z nowoczesnymi technologiami i zagrozeniami współczesności. Podpatrujemy, jak robia to w innych krajach, szukamy nowych systemów pedagogicznych, wierzymy w jedynie słuszne najnowsze trendy w wychowaniu. Na prózno.
A moze by tak… wrócić do źródeł? Sięgnać do tradycji i wartości, które nigdy się nie starzeja? Rozpoczać od elementarza?
„Elementarz dla rodziców” Jacka Mycielskiego moze być przewodnikiem zarówno dla świezo upieczonych rodziców, jak i tych zmęczonych, sfrustrowanych, szukajacych pomocy i wskazówek.
Napisany w formie lekkiego poradnika, przejrzyście opracowany, w krótkich, pełnych dowcipu rozdziałach porusza bardzo zyciowe tematy. Podaje konkretne przykłady, sytuacje i sposoby rozwiazywania problemów, oparte na osobistych doświadczeniach z zycia rodziny autora.
Jacek Mycielski przedstawia się czytelnikom jako maz, ojciec trójki dzieci i dziadek dwanaściorga wnuczat. W „Elementarzu…”, czerpiac z własnego doświadczenia i sukcesów w wychowaniu, podpowiada, w jaki sposób mozna lepiej zrozumieć dziecko, zadbać o jego dobro, ale równiez swoje – rodzica – i całej rodziny.
Ksiazka odpowiada na wiele pytań i radzi, jak postępować ze swoim dzieckiem, kiedy jest niemowlakiem, przedszkolakiem, pierwszoklasista, a takze nastolatkiem. Znajdziemy w niej nie tylko duzo praktycznych porad, lecz takze osobistych wspomnień, co czyni ja bardzo wiarygodna i pasjonujaca lektura. Zawiera oryginalne fotografie z albumów rodzinnych autora, urozmaicone nowoczesna grafika.
Głównym celem „Elementarza…” jest przekazanie uniwersalnych zasad, przypomnienie zapomnianych podstaw wychowania, a przede wszystkim powrót do tradycji i kultury, których w naszym zabieganym zyciu coraz bardziej brakuje.
„Choć kazde dziecko wymaga indywidualnego podejścia wychowawczego, istnieja ogólne zasady, które w większości przypadków się sprawdzaja”.
Opinie:
Lekka, dowcipna lektura, nie ma w niej trudnych do przebrnięcia rozdziałów, tylko krótkie porady. Autor sam dobrze wychował trójkę dzieciaków. Dlatego lepiej i lzej się to czyta, jak przemyślenia madrego wujka, z którego zdaniem się liczysz. Duzo jest teraz poradników specjalistów, psychologów, doradców, które analizuja dzieci czy ich zachowania od A do Z. Ta ksiazka wydaje się inna pod tym względem, ze to sa proste rady dobrego taty.
Ciekawa propozycja, na powaznie, a jednak z lekkim przymruzeniem oka. Tytuł bardzo adekwatny. Jasne, proste podstawy przez studiowanie naukowych lektur, filozoficznych pozycji, stosowanie nowoczesnych metod i technik pedagogicznych często staja się zapomniane i niedocenione. Rady kogoś bliskiego, skierowane do kogoś bliskiego, z serca do serca, autentyczne i szczere.
Zachowanie dzieci odzwierciedla nas samych. „Elementarz” mógłby być zalecany jako lektura obowiazkowa dla rodziców, którzy dostrzegaja tę zalezność. Na naukę nigdy nie jest za późno.
Rozbrajajace, pełne dowcipu przykłady z prawdziwego zycia. Głosi uniwersalne zasady dobrego wychowania. Ciekawy zabieg motywujacy – przeniesienie akcentu z dobra dziecka na dobro rodziców, co w konsekwencji przynosi wspólne dobro.