Tab Article
Saul Friedländer, wybitny historyk, zdobywca Nagrody Pulitzera, w ksiazce "Dokad prowadzi pamięć. Moje zycie" powraca do swych korzeni i opisuje proces poszukiwania tozsamości, intelektualnego dojrzewania i krystalizacji pogladów. Bada, jak stał się „człowiekiem o wielu domach i językach, który jest równocześnie wszędzie zydowskim outsiderem”.
Friedländer doświadczył utraty pamięci, co uzmysłowiło mu, jak bardzo jest ona ulotna i zwodnicza. Dlatego warto ja ćwiczyć, przypominajac sobie brzmienie i znaczenie słów, nazywajac rzeczy i uczucia. Na kartach tych niezwykłych wspomnień przewijaja się miejsca, ludzie, refleksje, a takze powracajace obrazy z okresu Holokaustu. Friedländer potrafi we wzruszajacy sposób tchnać zycie w opisywane historie. Bystry obserwator rzeczywistości nikogo nie oszczędza, takze samego siebie, dociekajac, w jaki sposób łaczyły się w jego zyciu rózne elementy: utrata rodziców, nawrócenie na katolicyzm i zydowskie korzenie, kształtujac takiego człowieka, jakim jest dzisiaj. Ta ksiazka to takze ostre spojrzenie na historię Izraela, a zwłaszcza powojenna politykę wobec świata arabskiego i Palestyńczyków. Autor w niezwykle inspirujacy i świezy sposób wyjaśnia zaszłości historyczne, odwaznie wytyka politykom błędy, wskazuje powody narastajacego nacjonalizmu, zawsze broniac racji ludzkiej, a nie ideologicznej.
Lektura wspomnień Friedländera to niezwykłe doświadczenie: obcowanie z tekstem, który przepełniaja uczucia, ale osadzonym na mocnej podstawie intelektualnej, z opowieścia równie wrazliwa, jak wnikliwa.
Doskonała pozycja dla fanów biografii, ksiazek historycznych i socjologicznych.