Tab Article
Shirin miała właśnie przystapić do matury, a potem studiować prawo, gdy terroryści z Państwa Islamskiego napadli na jej wioskę i uprowadzili dziewczynę wraz z innymi jazydzkimi kobietami i dziećmi. Była kilkakrotnie sprzedana kolejnym bojownikom, gwałcona i traktowana jak niewolnica seksualna, nim przy pomocy ostatniego z „męzów” zdołała uciec z piekła zgotowanego przez terrorystów. Obecnie mieszka w Niemczech, gdzie otrzymała wsparcie w ramach specjalnego projektu niesienia pomocy ofiarom IS.
Spisana przez Alexandrę Cavelius wstrzasajaca historia Shirin to przejmujacy wglad w psychikę młodej kobiety po wyjatkowo traumatycznych przejściach.
Shirin pochodzi z jazydzkiej wioski połozonej w regionie Sindzar w północnym Iraku. W sierpniu 2014 roku została uprowadzona przez terrorystów IS. Swoja historię opowiada pod pseudonimem, aby nie narazać na niebezpieczeństwo pozostawionych w Iraku krewnych.
Alexandra Cavelius jest pisarka i dziennikarka. Publikuje w renomowanych czasopismach i jest autorka m.in. bestsellerów takich jak Leila – ein bosnisches Mädchen, Szturmujac niebo (wraz z Rebija Kadir, Wydawnictwo Czarne 2011) oraz biografii Auch wir sind Rußland we współpracy ze Swietłana Ganuszkina.
Prof. dr Jan Kizilhan pochodzi z Kurdystanu i cieszy się międzynarodowym uznaniem jako specjalista w dziedzinie psychiatrii transkulturowej i traumatologii. Jest orientalista i psychologiem.
„Ten nowy islamski terror wykracza poza nasze ludzkie zrozumienie okrucieństwa i cierpienia na niespotykana dotad skalę”.
prof. dr Jan Kizilhan
„Moi bracia, zapomnijmy o sporach politycznych. Przemawiam do was w imieniu ludzkości. Ratujcie nas! Jesteśmy mordowani. Jesteśmy unicestwiani. Nasza religia wkrótce zniknie z powierzchni ziemi. Błagam was w imieniu ludzkości, ratujcie nas!”
Fragmenty przemówienia jazydzkiej posłanki Vian Dakhil w irackim parlamencie w sierpniu 2014 r.
Pełna cierpienia historia Shirin oddaje grozę, jaka sieje tak zwane Państwo Islamskie. W tym opartym na terrorze rezimie nie ma miejsca na litość dla ludzi, którzy nie chca mu się poddać.
W sierpniu 2014 roku IS skierowało swoje działania przeciwko z dawna osiadłym w Iraku mniejszościom religijnym, w szczególności przeciwko jazydom. Wielu męzczyzn zamordowano, a tysiace kobiet i dzieci uprowadzono i poddano przemocy seksualnej. Mniejszość religijna miała zostać unicestwiona, a wola ofiar złamana. Terroryści jednak nie zawsze osiagaja swój cel, czego dowodzi historia Shirin, która chce dodać odwagi innym ocalałym i mówi: „Nie traćcie wiary, bo zycie jest piękne!”.