Tab Article
Po bestsellerowych „500 zdaniach” czas na „1000 słów”, a więc opus magnum najpopularniejszego językowego autorytetu Polaków.
W błyskotliwych, a jednocześnie odkrywczych i głębokich felietonach Jerzy Bralczyk przedstawia najbardziej niezwykłe, najwięcej znaczace i najwazniejsze słowa, których uzywamy na co dzień i od święta. Tropi zmieniajace się znaczenia wyrazów i zaskakujace powroty słów – wydawałoby się – skazanych na zapomnienie. Obok słów wielkich, które kaza stawać na baczność, będa tez słowa-perełki, które swoim brzmieniem, historia, znaczeniem, emocjonalnym tłem budza zdumienie i radość z ich ponownego odkrycia.
Redaktorem ksiazki jest Michał Ogórek, który tworzy niezwykła strukturę „1000 słów” – ksiazka ta dzięki niemu będzie czymś znacznie więcej niz zbiorem felietonów. „Bralczykowe” opowieści o słowach w wersji Ogórka układaja się w opowieść nie tylko o metamorfozach polszczyzny, ale równiez przemianach naszej obyczajowości, kultury, polityki. Ksiazka na kazda półkę.
„Madrej głowie dość dwie słowie” – mówi znane polskie powiedzenie. Jakie to dwa słowa wystarcza za wszystkie inne? „Profesor Bralczyk”. Za „profesorem Bralczykiem” kryja się wszystkie polskie słowa i dzięki nim rozumiemy je wszystkie.
Czy mozna wyobrazić sobie dwa słowa o większym w języku zastosowaniu?
Michał Ogórek