Tab Article
Prawdziwa historia oparta na faktach, będaca dramatem wojennym, przedstawiajaca wydarzenia z lat 1925–1945, obrazujaca przełomowe momenty w dziejach narodu polskiego. Główna i tytułowa bohaterka jest młoda dziewczyna (Lila) zmagajaca się z rzeczywistościa, w której się znalazła. Uczestniczka tajnych kompletów w zakresie szkoły średniej. W wieku szesnastu lat wstępuje w szeregi Podziemnego Państwa Polskiego – Armii Krajowej. W konspiracji od 1942 roku. Zaprzysięzona jako łaczniczka AK, pseudonim „Lilka”.
O autorze:
Cezary Krajewski – urodzony w Koszalinie w 1971 r. Autor scenariusza pełnometrazowego projektu oraz serialu fabularnego pod roboczymi tytułami „Lila”, ukazujacych prawdziwa historię.
Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Ojciec dwóch synów i córki: Pawła, Kamila i Palomy. Maz Justyny.
Mieszka i pracuje w Pile oraz w Warszawie.
Fragment ksiazki:
Kazia wyciaga z torby duzy, gruby, wełniany szal, którym owija kilkakrotnie głowę. Silny i mroźny wiatr oraz intensywnie padajacy śnieg uniemozliwiaja jej dalsze poruszanie się. Pomimo bardzo złych warunków atmosferycznych za wszelka cenę stara się dotrzeć do domu,
w którym na nia czekaja stęsknione i stroskane córki. Sama myśl o swoich najblizszych dostarcza jej ogromnej siły, odwagi, a przede wszystkim wiary, aby zmierzyć się z przeciwieństwami losu.
Podczas kilkugodzinnej przeprawy przez las, gdzie słupek rtęci wskazuje minus dwadzieścia, nad samym ranem wycieńczona, zmarznięta, skostniała oraz wychłodzona kobieta dociera do domu. Otwiera drzwi. Na widok śpiacych córek na twarzy kobiety pojawia się delikatny uśmiech.
Podchodzi do stołu. Odstawia krzesło i zmęczona, siadajac, mówi szeptem sama do siebie:
– Udało mi się!
Przyjmuje wygodna pozycję. Przez kilka chwil cieszy się tym odpręzeniem, które regeneruje i odświeza jej ciało i umysł. Po czym, nie wstajac ze stołka, z ogromnym bólem ściaga buty z nóg.