Tab Article
pypcie z zycia (autora) wzięte. pypcie kulturalne. pypcie historyczne i nostalgiczne. pypcie współczesne. pypcie wirtualne i komórkowe. pypcie kulinarne. pypcie zapozyczone. pypcie językoznawcze. pypcie obywatelskie.
Powiedzmy to sobie od razu, zeby nie było niedomówień i bolesnych rozczarowań: ksiazka ta nie jest monografia dermatologicznych wykwitów, lecz zbiorem felietonów poświęconych pewnym zjawiskom językowym.
O istnieniu języka - tego anatomicznego, jak i tego słuzacego do komunikacji - przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy wyczujemy na jego powierzchni jakiś pypeć, coś, co nas uwiera, boli, drazni, przeszkadza, albo po prostu śmieszy. Te uczucia, jak widać dość mieszane, maja wspólny mianownik: świadomość języka. Świadomość, ze świat składa się nie tylko z rzeczy, ale i ze słów, które nie sa owym rzeczom podporzadkowane, jako ich znaki, ale sa równouprawnionym materiałem budulcowym. Dzięki tak rozumianej świadomości świat jest o wiele bogatszy, a przygladanie się temu, co dzieje się między jego słownymi i niesłownymi elementami moze dostarczyć nam wiele radości. Równiez radości poznawczej, bo głęboko wierzę, ze ona istnieje.