Tab Article
Przesycona humorem historia wielonarodowej rodziny i narodzin intymności.
„Dom tęsknot” to napisana z rozmachem powieść, w której granice między magia, a rzeczywistościa nie sa z góry określone. To rodzaj nietypowej sagi, w której zycie prawdziwych osób jest kontynuacja zycia fikcyjnych postaci literackich. Akcja dzieje się we Wrocławiu, osadzona jest w poniemieckiej kamienicy, zamieszkanej przed wojna przez krewnych Gustava Freytaga, jednego z najsłynniejszych pisarzy niemieckich. Właśnie ich zyciu ciag dalszy pisza nowi lokatorzy, polscy osadnicy, wkraczajacy w obca sobie narodowo oraz kulturowo przestrzeń. Zamieszkuja w nie swoich domach, śpia w cudzych łózkach, z czasem traktujac je jak własne, chociaz niekiedy budza ich koszmary śnione przez poprzednich, niemieckich lokatorów. Przed wojna głównym lokatorem kamienicy był wysoki ranga oficer SS, zwiazany z owianym tajemnica stowarzyszeniem Ahnenerbe, do dziś budzacym kontrowersje historyków. Z rozkazu Himmlera zajmował się m.in. grabieza dzieł sztuki oraz poszukiwaniem artefaktów archeologicznych tak nieoczywistych jak kielich Graala czy Włócznia Przeznaczenia. Na trop ukrytych przez oficera wskazówek wpadaja powojenni lokatorzy domu i rozpoczynaja poszukiwania.
Tłem dla powieści sa powojenne losy Wrocławia, nie bez powodu określanego przez historyka Normana Daviesa mikrokosmosem Środkowej Europy. Do dziś mieszaja się tu wpływy wielu kultur i narodów, nie zawsze w zgodzie.
Powieść obfituje głownie w watki obyczajowe, ale zawiera równiez elementy sensacyjne oraz kryminalne. Silnie zaznaczony jest takze watek erotyczny i miłosny.
Uwagę zwraca świetny język, lekkość pióra i niezwykłe poczucie humoru autora, a takze ciepły i dojrzały ton jego prozy, porównywalnej do pisarstwa Pawła Huellego i Brunona Schulza.