Tab Article
Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli neuronauki próbuje wyjaśnić istotę człowieczeństwa, analizujac biologiczna, psychologiczna i w duzej mierze społeczna naturę naszego gatunku w społecznym kontekście naszego zycia.
Co takiego wydarzyło się w toku ewolucji, co uczyniło człowieka istota tak wyjatkowa? Michael Gazzaniga w przystępny sposób analizuje szeroki zakres badań naukowych, aby wskazać decydujaca zmianę, dzięki której staliśmy się myślacymi, czujacymi istotami ludzkimi, róznymi od naszych przodków.
Neuronauka od pięćdziesięciu lat próbuje zgłębić naturę naszego „ja”, koncentrujac się na systemach mózgowych lezacych u podstaw języka, pamięci, emocji i percepcji. Dotad jednak nie brała pod uwagę oczywistego faktu, ze my, ludzie przez większość czasu myślimy o procesach społecznych, porównujac się z innymi i próbujac oszacować ich intencje. W ksiazce Istota człowieczeństwa Gazzaniga rozwaza kilka powiazanych ze soba zagadnień, między innymi źródła wyjatkowości ludzkiego mózgu, doniosła rolę języka i sztuki w definiowaniu ludzkiej kondycji, naturę świadomości, a nawet sztuczna inteligencję.