Tab Article
Legendarny lider zespołu KAT w prowokujacej rozmowie z Mateuszem żyła
Roman Kostrzewski – diabeł wcielony czy po prostu nietuzinkowy artysta? Głos z ciemności to nie tylko dzieje zespołu Kat i jego charyzmatycznego wokalisty, ale przede wszystkim historia człowieka, który od najmłodszych lat musiał się mierzyć z konsekwencjami przeszłości rodzinnej. Kostrzewski opowiada o dzieciństwie spędzonym w domu dziecka i o dojrzewaniu w PRL-u, ujawnia tez kulisy pracy górnika i strajku w kopalni Rozbark po wprowadzeniu stanu wojennego. Wspomina poczatki Kata i jego drogę – z najistotniejszym przystankiem w Jarocinie – na metalowy szczyt. Omawiajac niektóre swoje teksty, komentuje zachowania społeczne i bezlitośnie rozprawia się ze stereotypem „satanisty”.
Głos z ciemności to nie bilet do piekła ani relacja z czarnej mszy. To zaproszenie do trudnej, chwilami dramatycznej, często wesołej wędrówki z niezwykłym człowiekiem. „Do dzikich borów idę, dzikich gór”...
Miałem przyjemność poznać Romana w 1991 roku podczas wspólnych koncertów Kata, TSA i Acida. Spotkałem postać nietuzinkowa i ekscytujaca, cechujaca się jakimś niepokojacym uduchowieniem, a takze niezaleznym sposobem myślenia, pisania i bycia na scenie. Znam od podszewki uroki grania w zawodowym zespole metalowym, więc najbardziej w Głosie z ciemności zainteresowały mnie fragmenty dotyczace spraw osobistych. Doznałem objawienia – wylazły rzeczy, o których nie miałem pojęcia. Zupełnie zmieniłem spojrzenie na mojego frienda z branzy.
- Titus, Acid Drinkers
Miałam wrazenie, jakby ten fascynujacy gaduła Roman siedział tuz obok. I ten jego prosto z serca, powściagliwie odjazdowy sposób narracji zmieniajacy zwykłe wydarzenia w pasjonujace opowieści. Znakomite prywatne uzupełnienie obrazu niezwykłej osobowości artystycznej, które pozwala więcej zrozumieć z zakręconej „niezrozumiałości” Romana. Super lektura bez słabych momentów!
- Anja Orthodox
Ksiazka Mateusza żyły to bardzo ciekawa pozycja pokazujaca niezwykłe wnętrze jednego z najwazniejszych polskich wokalistów i twórców sztuki pisanej przez duze S. Romek, przez wielu uwazany za boga cięzkiej muzyki, „śpiewajaco” opowiada swoja historię i mimo znacznego cięzaru gatunkowego samego tematu jego opowieść jest lekka i naznaczona pewna doza romantyzmu. To zaskakujace, ile ciepła ma w sobie ten skromny człowiek, który na scenie jest wulkanem energii i niesamowitych emocji.
- Wojciech Hoffmann, Turbo
Romek juz w latach 80. był dla mnie wyrocznia (sic!). W 1985 roku po raz pierwszy byłem w Jarocinie i na koncercie Kata doznałem czegoś na kształt orgiastyczno-ekstatycznego doświadczenia. Następnego dnia Romek podpisał mi „kartę uczestnika”, siedzac w swojej czarnej limuzynie… Mam ten podpis do dziś. Kiedy zespół Vader świętował 25-lecie, nagraliśmy z tej okazji album ze szlagierami Kata – między innymi cover Wyroczni z gościnnym udziałem Romana. Było to spełnienie jednego z moich młodzieńczych marzeń. Po przeczytaniu tej ksiazki czuję jeszcze większy szacunek dla Romka. Stal uszlachetniona w ogniu jest najdoskonalsza.
- Peter, Vader
Te 350 stron przeczytałem błyskawicznie i ze szczera ekscytacja – nie tylko jako fan zespołu Kat, ale równiez jako fan… człowieka. Skomplikowana i trudna historia zycia i relacji rodzinnych Romana Kostrzewskiego pozwala mi lepiej zrozumieć fenomen i unikatowy charakter ponadczasowej twórczości tak jego, jak i Kata. Romek opowiada w swoim stylu: gęsto, kolorowo i arcyciekawie. Polecam!
- Adam Nergal Darski, Behemoth
Roman Kostrzewski (ur. 1960) – wokalista, autor tekstów, kompozytor. Karierę muzyczna rozpoczał po dołaczeniu do grupy Kat, z która zrewolucjonizował polska scenę metalowa, wprowadzajac w gaszcz dźwięków ostrych jak topór okultystyczne treści. Nazywany pierwszym diabłem RP, wraz z Katem koncertował u boku Metalliki i Iron Maiden. Aktualnie kontynuuje katowska historię pod szyldem Kat & Roman Kostrzewski. Oprócz tego angazuje się w działalność solowa, czego efektem jest płyta Woda oraz słuchowiska Biblia satanistyczna i Listy z ziemi. Mieszka w Bytomiu.
Mateusz żyła (ur. 1989) – nauczyciel języka polskiego, sportowiec, wędrowiec. Obecnie pracuje nad doktoratem na temat fenomenu socjokulturowego piłki noznej. Prowadzi bloga o literaturze, muzyce i szkole (mateusz-zyla.pl). Mieszka w Czechowicach-Dziedzicach, ale myśla często przebywa w Skandynawii.