Tab Article
Piekło to za mało...
Wojna musiała prędzej czy później dotrzeć do niewielkiej jazydzkiej wioski u podnóza góry Sindzar w północnym Iraku. Osiemnastoletnia Dzinan i członkowie jej rodziny od dawna zdawali sobie sprawę z zagrozenia, jakie niosła ze soba ekspansja Państwa Islamskiego na pobliskich terenach. Gotowi do drogi, wciaz opóźniali jednak wyjazd w bezpieczniejsze miejsce. Nie mogli uwierzyć w to, ze ich spokojny, połozony na uboczu kawałek świata moze zniknać z powierzchni ziemi. Łudzili się, ze obronia ich stacjonujacy nieopodal kurdyjscy peszmergowie. Niestety, w kluczowym momencie Kurdowie zostawili jazydów własnemu losowi, a kawalkada uciekajacych cywilów była łatwym łupem dla zwyrodnialców w mundurach ISIS.
To właśnie wtedy zaczał się dramat Dzinan i innych jazydzkich kobiet. Rozdzielenie z rodzina, bicie, ponizanie, tortury i seksualne niewolnictwo — tylko tego mogły się spodziewać od swoich oprawców. Osiemnastoletnia bohaterka tej ksiazki przetrwała i uciekła z tego piekła dzięki swojej odwadze i determinacji, w imię miłości do męza. Nie wszystkie jazydki miały tyle szczęścia.
Dzinan i Thierry Oberlé, reporter francuskiego dziennika „Le Figaro”, poznali się przypadkiem na poczatku zimy 2014 roku. Dzinan opowiedziała wówczas Thierry’emu swoja historię. Za prostota i precyzja jej słów krył się wewnętrzny dramat. Była „ocalała z piekła”. Miała osiemnaście lat, ale wygladała na więcej. Była męzatka. Sprzedano ja dwóm „bojownikom” — policjantowi i imamowi, była więziona i torturowana. Zmuszono ja do przejścia na islam, podobnie jak pozostałe niewolnice. Dzinan miała szczęście. Udało jej się uciec. Jej „odrodzenie” mozliwe stało się między innymi dzięki tej ksiazce, powstałej z myśla o niej samej i o wszystkich kobietach, które spotkał podobny los, takze i tych, które przypłaciły swoje przejścia zyciem.