Tab Article
Arcyzabawne przygody muzułmanki w zachodnim społeczeństwie. Najchętniej kupowany, przekomiczny i wciagajacy memoir, który ukazuje całe spektrum złozoności zycia kanadyjskiej muzułmanki.
Kiedy w wieku pięciu lat Zarqa przybywa z rodzicami do Liverpoolu, doświadcza swoistego szoku kulturowego. Dziewczynka bez trudu zauwaza, ze zasady, które rodzice wpajali jej od najwcześniejszego dzieciństwa, tutaj, w Wielkiej Brytanii, nie maja zastosowania. Zarqa pragnie zyć tak, jak angielskie dziewczynki w jej wieku: swobodnie bawić się z rówieśniczkami, latem zaś nosić zwiewne sukienki, a nie brazowe, kryjace sztruksy. To jednak dopiero poczatek problemów. Gdy Zarqa osiaga wiek nastoletni, jedyne, czego pragnie najbardziej, to pozbyć się owłosienia na nogach i ciasnych upięć włosów, które powoduja niewyobrazalny ból głowy. Nie zabraknie tez zywiołowych i uroczych historii o aranzowanym małzeństwie autorki, obrzezaniu jej synów, a takze świętej pielgrzymce do Mekki, która stanowi jedyna okazję bohaterki do uprawiania z męzem niczym nieskrępowanego, swobodnego seksu!
Jak pokazuje lektura ksiazki "Śmiejac się w drodze do meczetu", zycie praktykujacej muzułmanki w zachodnim społeczeństwie bywa pełne wyzwań, satysfakcjonujace, ale takze niejednokrotnie absurdalne. Jak wyjaśnić, czemu Święto Ofiar (Id al-Adha) nigdy nie przypada tego samego dnia w roku albo dlaczego rzeźnicy halal sprzedaja takze czajniczki i budziki? I jak wytłumaczyć hydraulikowi, ze sedes powinien być zamontowany w takiej odległości od umywalki, aby dało się do niej dosięgnać ręka na siedzaco?
"Lektura tej ksiazki wywoła w Was salwy śmiechu. Zarka Nawaz to zabawna paniusia, sułtanka sarkazmu, moze nawet imama ironii [...] Nawaz, na szczęście, ma fatalna przywarę – brak szacunku – co nieodmiennie wpędza ja w tarapaty. Chwała niech będzie Allahowi".
„Toronto Star”