Tab Article
Indie to ojczyzna Kamasutry – niedoścignionego traktatu o rozkoszach i technikach erotycznych. Jednocześnie jednak ta część świata jest najbardziej przywiazana do idei małzeństwa aranzowanego, bez miłości. To równiez kraj purdah, czyli praktyki zasłaniania kobiety przed światem za pomoca stroju i wysokich murów wokół domu, ale takze matriarchalnych grup etnicznych traktujacych męzczyzn jak narzędzia rozpłodowe i rolnicze. To kraj, w którym rodziny kłaniaja się realistycznym rzeźbom fallusa w pochwie, czyli śiwalindze, ale policja rutynowo zaczepia pary grzeszace publicznym trzymaniem się za ręce.
Sally Howard – brytyjska dziennikarka i podrózniczka – bada społeczne i seksualne patologie kraju Kamasutry, w którym młodziez zaczęła zatykać zuzytymi prezerwatywami muszle klozetowe w centrach obsługi klienta, oglada więcej pornoli niz mieszkańcy jakiegokolwiek innego kraju na świecie i coraz głośniej protestuje przeciwko przemocy seksualnej.
Podróz – autorka nazywa ja „seksploracja” – odbywa się pociagiem, samolotem i autoriksza. Prowadzi przez ogromne połacie Indii: z zalesionego Madhja Pradeś na północ w stronę Śimli u podnóza Himalajów, przez ludne równiny do Amritsaru i Delhi, a następnie na wschód do starozytnego miasta Waranasi nad Gangesem i dalej do górzystego Śilongu, gdzie indyjska topografia i kultura zlewaja się z topografia i kultura sasiedniego Bangladeszu, Chin i Nepalu, następnie ze wschodu na południe do słonecznej Kerali i dalej do Madrasu, a kończy się w dusznym Bombaju.
W swojej seksploracji Sally Howard analizuje seksualność przez pryzmat epoki: najpierw cofa się o dwa milenia do duchowych i filozoficznych korzeni indyjskiej seksualności opisanych w słynnym traktacie Watsjajany, potem zwraca się ku okresowi wiktoriańskich kolonialistów brytyjskich, następnie analizuje lata 60. i hipisowski zachwyt „nieskrywana cielesnościa dawnego hinduizmu”, az dochodzi do czasów współczesnych, usiłujac uchwycić obraz narodu w trakcie zmian społecznych, które dokonuja się w zawrotnym tempie, a które sa w duzym stopniu skoncentrowane wokół tematu seksu, płci i seksualności.
"Dzienniki Kamasutry" to reporterska podróz, w której ogladamy Indie oczyma brytyjskiej reporterki – dziecka zachodniej rewolucji seksualnej. Jej towarzyszka i przewodniczka jest Dimple, młoda mieszkanka Delhi, która stara się wyzwolić spod krępujacego jarzma tradycji. Obserwujemy więc ojczyznę Kamasutry równiez oczyma kobiety, której osobiste szczęście zalezy od rezultatów dokonujacej się transformacji społecznej.
"Dziennniki Kamasutry. Podróze intymne po współczesnych Indiach" zostały uznane przez dziennik „The Scotsman” za jedna z najlepszych ksiazek 2014 roku.