Kategoria: Reportaze

Chlopczyce z Kabulu
Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie

  • Autor / Author: Jenny Nordberg
  • Wydawnictwo / Publisher: Czarne, 2015
  • Data wydania / Year publisher: 2015
  • ISBN: 978-83-8049-088-8
  • Strony, Oprawa / Pages, Cover: 400, miekka oprawa
  • Dostawa: Normalna
$22.06 $25.95 15%
Qty

Tab Article

"Poczatkowo kandydatka ojca na bacza puszbyła Mehrangis, ale poniewaz jest starsza i prędzej musiałaby stać się kobieta, postanowiono inaczej. Mehran mogła być synem dłuzej" - tak zaczyna się opowieść o "chłopczycy z Kabulu", córce afgańskiej parlamentarzystki. Zaskakujaca przemiana córki w syna nie jest odosobnionym zjawiskiem. Dziewczynki czasowo udajace chłopców to ukrywane, ale społecznie akceptowane zjawisko w kraju, gdzie brak męskich potomków stanowi hańbę dla rodziców i jest wyraźnym sygnałem niewystarczajacego zaangazowania kobiety. Rodziny obdarzone wyłacznie córkami pod silna presja społeczna decyduja się na uznanie jednej z nich za syna z nadzieja na magiczna moc przebrania. Dziewczynka odgrywajaca rolę syna, ubierana i wychowywana jak chłopiec, moze w pełni cieszyć się dzieciństwem i wolnościa. Tym większym dramatem staje się chwila osiagnięcia dojrzałości płciowej, która dla bacza pusz oznacza powrót do roli kobiety, zamazpójście i oddanie wszystkich przysługujacych chłopcom przywilejów.

Jenny Nordberg przedstawia współczesne oblicze starej afgańskiej tradycji, a jednak jej opowieść o tym, jak przybranie męskiej tozsamości daje kobiecie wolność, jest uniwersalnym tematem, zrozumiałym na całym świecie.

Ksiazka roku 2014 według "Publishers Weekly" oraz portali Business Insider i Truthdig

Finalista nagrody czytelników portalu Goodreads w kategorii literatura faktu

Ten poruszajacy i prowokujacy zbiór intymnych portretów to efekt pięciu lat intensywnej pracy, która pozwoliła Nordberg dokładnie uchwycić niuanse i złozoność opisywanego problemu. Za kazdym razem gdy zdaje się nam, ze rozumiemy fenomen afgańskich chłopczyc, autorka zręcznie odwraca karty, zmuszajac nas do refleksji nad własnymi uprzedzeniami i normami społecznymi oraz do zadania sobie pytań, na które być moze nie ma odpowiedzi.
"Elle"

Wciagajace reportaze Jenny Nordberg składaja się na zdumiewajaco czytelny portret pomysłowego, choć niedoskonałego rozwiazania problemu pozycji kobiet w społeczeństwie, w którym maja one bardzo mało praw i przytłaczajaco wiele ograniczeń.
"The Boston Globe"

Nordberg świetnie ukazuje zarówno siłę, jak i słabość swoich bohaterek. Ofiarę ponoszona przez te, które decyduja się na przybranie męskiej tozsamości, jak i kobieca zdolność przystosowywania się do ograniczeń nakładanych na nie przez społeczeństwo.
ForeignPolicy.com

Delikatność, ale i przenikliwość autorki sprawiaja, ze jej ksiazka jest jednym z najbardziej przekonujacych literackich portretów kultury Afganistanu.
"Publisher's Weekly"

Jenny Nordberg mówi, ze prawa kobiet stanowia podstawę "cywilizacji pokoju", a poruszajace historie jej bohaterek sprawiaja, ze wniosek pisarki staje się najmocniejszym przekazem tej zniewalajacej ksiazki. Wnikliwe i bardzo aktualne studium współczesnego Afganistanu.
"Kirkus Reviews"

Autorka z szacunkiem i zrozumieniem opowiada o kobietach, które dopuściły ja do swojego zycia. Jej ksiazka zainteresuje zarówno tych, którzy pragna dowiedzieć się czegoś o Afganistanie, jak i tych, którzy chca zrozumieć, czym jest gender.
Sari Kouvo, dyrektorka Afghanistan Analysts Network

"Chłopczyce z Kabulu" to niesamowita ksiazka. Otwiera oczy nawet Afgańczykom.
Naheed Bahram, dyrektorka programowa Women for Afghan Women