Tab Article
Wszystko, co ma w sobie najgorszego, i wszystko, co w niej najlepsze, pochodzi z tego samego źródła.
Scheda po kadzieli nie jest łatwa do przyjęcia.
Podobno w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagały innym kobietom. Jedyna droga ucieczki wiedzie przez wyjatkowo zdradzieckie szczeliny istnienia, ale pierwsza, która je pokona, utoruje drogę kolejnym.
Pięć kobiet urodzonych w latach siedemdziesiatych.
Pięć zyciorysów na pozór od siebie odległych, ale kiedy się im przyjrzeć z bliska – zaskakujaco zbieznych.
Pięć mozliwych scenariuszy „normalnego zycia”, naznaczonego przemoca emocjonalna.
Paradoksalnie w konserwowaniu negatywnych stereotypów wobec kobiet prym wioda… kobiety.
Bohaterki decyduja się przerwać błędne koło i zerwać z bezrefleksyjnym zyciem. Dostęp do własnych uczuć i emocji zyskuja dzięki „odpamiętaniu” — odczarowaniu dzieciństwa oraz dzięki trudnej przyjaźni, która je połaczy.
Czy te najmłodsze będa umiały zerwać ze schematyczna egzystencja, do jakiej zostały wychowywane? Czy międzypokoleniowy dialog w ogóle jest jeszcze mozliwy?
Agnieszka Nietresta-Zatoń (ur. 1974) — literaturoznawczyni zafascynowana granicznymi stanami emocjonalnymi i egzystencjalnymi w literaturze i w zyciu. Autorka ksiazek: Małgorzata Hillar. Szkic monograficzny (Kraków 2003, Wyd. Homini), nominowanej do nagrody im. Ludwika Frydego; Powołani na bunt. Transgresje polskich poetów XIX wieku (Kraków 2010, Wyd. Akademickie) oraz artykułów naukowych publikowanych w tomach zbiorowych i periodykach. Szukajac pomostu między językiem naukowym i literackim, zaczęła pisać opowiadania, blogi, uprawiać webwriting i copywriting.
Przyznaje rację Wisławie Szymborskiej: Nie ma rozpusty gorszej niz myślenie. Za swoim ukochanym poeta Stanisławem Grochowiakiem powtarza: Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia. Pytana, po co jej tyle ksiazek, zasłania się cytatem z Susan Sontag: Kiedy czytam, zawsze mam wrazenie, jakbym jadła. Natomiast potrzeba czytania jest jak nieznośny wilczy głód.
Matka dwojga dzieciat, zona jednego męza, pani od polskiego kilku roczników gimnazjalistów.