Kategoria: Religia

Rozmowy z Dalajlama O zyciu szczesciu i przemijaniu

  • Autor / Author: Rajiv Mehrotra
  • Wydawnictwo / Publisher: Editio, 2010
  • Data wydania / Year publisher: 2010
  • ISBN: 978-83-246-2546-8
  • Strony, Oprawa / Pages, Cover: 240, twarda oprawa
  • Dostawa: Normalna
$25.46 $29.95 15%
Qty

Tab Article

Rajiv Mehrotra rozmawia z jego Światobliwościa XIV Dalajlama

Prawdziwy wróg znajduje się wewnatrz nas, nie na zewnatrz. Dzięki treningowi i wysiłkowi jesteśmy w stanie przejać kontrolę nad naszym umysłem i zdyscyplinować go, a wówczas osiagniemy prawdziwy spokój.

Wszyscy pragniemy szczęścia - szczęścia, które ma swoje źródło w naszym wnętrzu - jego koszty sa zatem niewielkie, nieprawdaz? Mówię tu o szczęściu, którego nikt nie moze zburzyć, ukraść ani odebrać nam w inny sposób. To właśnie tego rodzaju wewnętrzny spokój jest najcenniejszy - jego fundamentami sa miłość i współczucie. Jeśli ktoś się ze mna zgadza, powinien zaczać wcielać moje słowa w zycie.

Prawdziwi mistrzowie to ci, którzy maja odwagę zyć zwykłym ludzkim zyciem, posiadaja świadomość własnych słabości, ale nieustannie z nimi walcza. Poszukuja wiedzy i dziela się nia z innymi. Wykazujac się jednocześnie pokora i pewnościa siebie, Dalajlama postępuje zgodnie z tymi zasadami.

Słucha wszystkich ludzi z wielka uwaga i ze wszystkimi rozmawia. Zawsze okazuje głęboki szacunek - bez względu na to, czy jego rozmówcami sa przybysze z Tybetu, ryzykujacy często zycie, by dotrzeć do swojego guru, czy przypadkowi ludzie spotkani w hotelowym holu, na ulicy badź w samolocie, politycy, dziennikarze, naukowcy, filozofowie, ateiści, ludzie głębokiej wiary, zebracy czy rekiny biznesu. Dla Dalajlamy wszyscy oni sa ludźmi, którzy pragna szczęścia i staraja się unikać cierpienia. Teraz równiez Ty masz mozliwość doświadczenia siły i madrości, płynacych z rozmów z jego Światobliwościa.

Niniejsza ksiazka stanowi zapis rozmów z Dalajlama - zawiera jego przemyślenia i spostrzezenia, wyrazane i dokumentowane w ciagu ponad dwudziestu pięciu lat. Przekonuja nas one, ze mozemy podazać jego śladami i powtarzać jego sukcesy. Dalajlama konsekwentnie przypomina, ze nie mozna przyjmować zadnej nauki czy filozofii w sposób bezkrytyczny, dogmatyczny i czołobitny. Chociaz pewne tezy moga wydawać się przydatne z duchowego punktu widzenia, nalezy zawsze poddać je weryfikacji logicznej. Buddyjski przywódca oczekuje, ze jego samego, a takze wszystko inne, rozpatrywać będziemy w takiej właśnie perspektywie. Prosił, by w ten sposób podchodzić i do tej ksiazki.