Tab Article
Ksiazka zawiera 34 legendy o wszystkich polskich miastach wojewódzkich i kilku mniejszych ośrodkach. Wybór uwzględnia legendy dotyczace etymologii nazw i wazne wydarzenia historyczne. Kazde hasło opatrzone jest herbem, na wyklejce jest mapa Polski z zaznaczonymi opisywanymi miastami. Ksiazkę zamyka słowniczek i bibliografia.
Narodziny miast gina w mrokach dziejów. Zwykliśmy je nazywać bajecznymi, legendarnymi. Archeolodzy dopiero od XIX wieku świadomie draza ziemię, odkrywajac tajemnice zagubionych cywilizacji. Wykopaliska poświadczaja, ze źródłem rozwoju cywilizacji, kultury i nauki od tysięcy lat były miasta. To one wypowiadały wojny, zawierały pokój, stawały się łupem grabiezców, ginęły od zarazy i klęsk zywiołowych.
O ich mieszkańcach, budowlach i wydarzeniach krazyły ustnie przekazywane wieści, powtarzane przez pokolenia. Razem z miastem rosła jego legenda. Historyczne fakty, autentyczne doświadczenia w opowieściach ludowych mieszały się z marzeniami i sposobem widzenia opowiadaczy. Mówiona literatura ludowa, spisana potem przez uczonych etnografów i ludowych twórców, ciagle jest przedmiotem literackich opracowań pisarzy, poetów, źródłem legend i baśni.