Tab Article
Wraz z Hermannem Göringiem do amerykańskiego centrum śledczego Mondorf-les-Bains w Luksemburgu trafiło tuzin ozdobionych monogramami waliz, zawierajacych mundury, jedwabna bieliznę, ranne pantofle, termofor, cztery pary okularów oraz całe mnóstwo zegarków, spinek do krawatów i mankietów, cennych papierośnic, pierścieni z brylantami i rubinami i odznaczeń.
To właśnie tam były marszałek Rzeszy po raz pierwszy zetknał się z Douglasem M. Kelleyem, wojskowym psychiatra, który zamierzał wyjaśnić, jakie cechy osobowości nazistowskich przywódców uczyniły z nich zbrodniarzy. Po wielu rozmowach z Göringiem, Rudolfem Hessem, Hansem Frankiem i innymi nazistami, którzy mieli wkrótce zasiaść na ławie oskarzonych w Norymberdze, Kelley doszedł do wniosku, który zaszokował nawet jego samego. Naziści nie byli potworami. Za ich zbrodnie nie były równiez odpowiedzialne zadne specyficzne cechy, które mozna byłoby odnaleźć tylko u Niemców. Naziści byli podobni do nas i wyłacznie sprzyjajace okoliczności, które pozwoliły im dojść do władzy, sprawiły, ze mogli wcielać w zycie najśmielsze i najbardziej potworne wytwory własnej wyobraźni.
15 października 1946 r. Hermann Göring popełnił samobójstwo, zazywajac cyjanek potasu. W Nowy Rok 1958 r. doktor Doulgas M. Kelley uczynił dokładnie to samo.
"W ksiazce Göring i psychiatra Jack El-Hai mierzy się tajemnica tej niezwykłej historii. Snujac szczegółowa relację, dotyczaca więzi, jaka zrodziła się między byłym marszałkiem Rzeszy i dr. Kelley, powraca do fundamentalnych pytań o winę i odpowiedzialność, zadawanych przez amerykańskiego psychiatrę. Bogata w szczegóły i doskonale opowiedziana historia człowieka, który dowiódł, ze zło moze pojawić się zawsze i wszędzie." - "Independent"
Jack El-Hai – amerykański dziennikarz i pisarz specjalizujacy się w tematyce historycznej i naukowej, były prezes American Society of Journalists and Authors. Wykłada dziennikarstwo na University of Minnesota i w Augsburg College.