Tab Article
Niemiecki desant na Krecie pod koniec maja 1941 roku był jedna z najbardziej śmiałych i nowatorskich operacji drugiej wojny światowej.
Plan "Merkury" zakończył się ostatecznie powodzeniem, lecz było to iście "pyrrusowe zwycięstwo" III Rzeszy - straty wojsk niemieckich były tu znacznie wyzsze niz w trakcie całej kampanii na Bałkanach. Mimo to, zajęcie duzej wyspy znacznymi siłami przerzuconymi prawie w całości droga powietrzna było czymś dotad nieznanym i zainspirowało armie alianckie do tworzenia wielkich jednostek powietrznodesantowych.
Najwazniejszym skutkiem walk na Krecie było to, ze odtad pojawiła się koncepcja desantów powietrznych na wielka skalę, a nie jak dotad - tylko niewielkich operacji taktycznych. W późniejszym okresie wojny uzycie wojsk powietrznodesantowych w Normandii, Holandii i podczas forsowania Renu - choć nie bez sporych strat - skutecznie dezorganizowało niemiecka obronę przed ladowym komponentem alianckich armii i przyczyniło się do tempa ofensywy Sprzymierzonych na całym froncie zachodnim.