Tab Article
Rodzimy się "między łajnem a uryna" (Święty Augustyn) i tym samym całe nasze istnienie zostaje określone przez stosunek do ekskrementów. Nasza kultura, tozsamość, zdrowie, pojęcie piękna czy dowcip w niemałym stopniu zaleza od naszego stosunku do wydzielin ludzkiego ciała. W nauce, sztuce, ekonomii czy architekturze gówno ma wazna rolę do odegrania. Florian Werner zaprasza w pełna humoru, inteligentna i zajmujaca podróz w głab historii tej fascynujacej materii. "Znaczenie danej materii jest dziełem przypadku. Jaśniej nie mozna tego wyrazić: nawet gówno to kwestia kontekstu".
Urs Willmann, "Die Zeit".
"Oryginalne, solidne, wciagajace studium. [...] W dwunastu błyskotliwych rozdziałach autor bierze pod lupę korzenie humoru fekalnego, opisuje, jak wraz z rozwojem nowoczesnego społeczeństwa zaostrzały się zasady higieny. Wyjaśnia zalezności między gównem a sztuka, pieniędzmi, a nawet religia [...] Czy ekskrementy moga stać się relikwiami? Moga. [...] To ksiazka uświadamiajaca, w najlepszym tego słowa znaczeniu".
Jan Oberländer, "Der Tagesspiegel"
"Nawet bez gruntownej znajomości literatury sekundarnej mozna stwierdzić, ze o tym najbardziej nikczemnym (tak, uzyjmy tego słowa!) dobru kultury nigdy nie pisano w sposób bardziej kompetentny, madrzejszy i kompleksowy". Georg Howahl,
"Westdeutschen Allgemeinen Zeitung".