Tab Article
Dlaczego niektóre społeczeństwa sa bogate, a inne cierpia z powodu ubóstwa i głodu? Co o tym decyduje? Połozenie geograficzne, kultura, warunki klimatyczne? A moze niewiedza, jak uprawiać politykę? Autorzy ksiazki "Dlaczego narody przegrywaja" odpowiadaja na pytania trapiace specjalistów od stuleci.
Dwaj wybitni wykładowcy akademiccy wyjaśniaja, dlaczego Botswana stała się jednym z najszybciej rozwijajacych się krajów świata, podczas gdy Zimbabwe, Kongo, Sierra Leone ogarnięte sa przemoca i nędza. Analizuja przypadek Korei Północnej, której mieszkańcy naleza do najubozszych na świecie, choć ich rodacy z Korei Południowej - do najbogatszych. Autorzy przekonujaco dowodza, ze u podstaw gospodarczego sukcesu leza tworzone przez ludzi instytucje polityczne i gospodarcze. Argumentację swoja wspieraja niezwykle bogatym, zebranym w trakcie piętnastoletnich badań materiałem historycznym. Odwołuja się czasów cesarstwa rzymskiego, pisza o miastach-państwach Majów, średniowiecznej Wenecji i Zwiazku Radzieckim. Z błyskotliwych rozwazań wyłania się nowa teoria ekonomii politycznej. Mozna dzięki niej wyjaśnić takie wazne współczesne kwestie jak:
- Czy wzrost gospodarczy Chin zachowa swa dotychczasowa dynamikę i czy w efekcie Chiny zdominuja Zachód?
- Czy Stany Zjednoczone najlepsze dni maja juz za soba?
- W jaki sposób mozna pomóc miliardom ludzi wyrwać się z nędzy?
Acemoglu i Robinson pokazuja wagę wzajemnego oddziaływania właczajacych instytucji politycznych i gospodarczych. "Dlaczego narody przegrywaja" to ksiazka, która zupełnie zmieni nasze rozumienie zachodzacych w świecie procesów.