Kategoria: Historia

Druga rewolucja w małym miescie - zmiana ustrojowa w oczach mieszkancow Mlawy i Szczecinka

$16.11 $18.95 15%
Qty

Tab Article

W analizach procesu przemian ustrojowych w Polsce badacze przywiazuja szczególne znaczenie do transformacji gospodarki. (...) Na ogół w refleksji publicystycznej akceptację dla demokracji i rozwój demokratycznego państwa uzaleznia się od rozwoju gospodarczego i polepszenia sytuacji bytowej ludzi: im lepsza, tym większe poparcie dla demokracji.
Nasze badanie przyjmuje nieco inna hipotezę, przypisujac pierwszoplanowa rolę w stanowieniu nowego ładu gospodarczego zjawiskom politycznym i politycznej świadomości. Decyzje polityczne miały tez podstawowe znaczenie dla zmiany reguł makroekonomicznych, dla ustanowienia nowego systemu gospodarczego. Polityczny był tez wybór sposobu wprowadzania nowych reguł ekonomicznych. W szeroko rozumianej perspektywie politycznej decyzje makroekonomiczne były i sa oceniane przez ogół obywateli. Maja tez one w węzszym sensie znaczenie polityczne dla reformatorów, decydujacych się na takie a nie inne rozwiazania.
Jednakze trzeba zarazem przyznać, ze aktywność gospodarcza jako reakcja na zmianę ustrojowa to niezwykle wazny element samego procesu przemian. Dlatego tez postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób przełom ustrojowy przejawił się w działalności gospodarczej mieszkańców badanych przez nas miast. Przełom polegał przeciez równiez na tym, ze oto niemal z dnia na dzień znikły biurokratyczne (a przeciez takze o charakterze politycznym!) bariery w podejmowaniu działalności gospodarczej. Zwłaszcza pierwszy okres przemian oznaczał w praktyce minimalne i niczym nie ograniczone mozliwości podejmowania działalności gospodarczej. Jak więc wykorzystali ten fakt mieszkańcy Mławy i Szczecinka?